Türkiye'nin ilk "Akıllı Yol"u, en zorlu parkura yapılıyor

Yanlış duymadınız, İngiltere’nin internetli otobanı, gece parlayan ve hava durumunu gösteren yollardan sonra Türkiye’ye de akıllı yollar geliyor.  Aselsan ve Karayolları arasında imzalanan 18,7 milyon TL’lik sözleşme ile Gebze-İzmit batı kavşakları arasında ülkemizin ilk akıllı yol uygulaması gerçekleştirilecek. 40 km uzunluğundaki bu yol aynı zamanda Türkiye’de en çok trafik kazasının gerçekleştiği yer.

Aselsan, geçen yılın verilerine göre TEM otoyolunun Gebze-İzmit aralığı, günde 25 bini ağır vasıta olmak üzere 70 binlik araç geçişi ile boğaz köprülerinden sonra en fazla araç trafiğinin yaşandığı yer olduğunu belirtiyor.

Akıllı yolda neler olacak?

“Gebze-İzmit Batı Kavşakları Arasına Trafik Yönetim Sistemi Tesisi Projesi” olarak adlandırılan çalışmayla, yoğun trafiğin yaşandığı bu yolda, güvenli bir akış sağlamak için sürücülerin hava ve yol durumu hakkında bilgilendirilmesi, hız limitlerinin yoğunluğa göre otomatik olarak düzenlenmesi ve kurallara uymayan sürücülerin cezalandırılmasının akıllı sistemlerle sağlanması planlanıyor.

“Akıllı yol” ile özellikle ölümlü ve yaralanmalı kazaların önüne geçilmek hedefleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar