Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Türkiye Euro6'ya 1 Ocak 2015'te geçiyor

Türkiye’de Euro6’ya geçişin ilk aşaması 1 Ocak 2015 itibarıyla gerçekleşecek. Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartları belirleyen Euro 6’ya göre, dizel otomobiller de benzinli otomobiller kadar temiz hale getiriliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 itibarıyla yürürlüğe giren mevzuata göre, dizel araçlar artık kilometrede 80 mg’den fazla nitrojen oksit salınımı yapamayacak.

Otomobiller artık daha mı pahalı olacak?

Euro 6’ya uyumlu modellerin fiyatları Euro 5 ‘ten çok farklı değil.Fakat bazı Euro 6 uyumlu modellerde farklı bir şanzıman veya farklı lastikler gibi özellikler fiyatı artırabiliyor.

Binek ve hafif ticari araçlar için, yeni tip onayı alacak modellerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Euro 6 emisyon standardına uygun olması planlanıyor. Hali hazırda satışı devam eden sıfır modellerin, Euro 6’ya revize edilerek satışına devam edilmesi için ise araç üreticilerine 1 Ocak 2017’ ye kadar süre tanınması gündemde.

Ağır ticari araçlar için Euro 6’ya geçiş ise 3 aşamalı olarak planlanmış. Bu aşamalar Euro 6A, Euro 6B ve Euro 6C şeklinde adlandırılıyor. Yeni tip onayı alacak araçlar 1 Ocak 2015’ten itibaren ilk aşamada istenen normları (Euro 6A) ve 1 Ocak 2016’dan itibaren ise üçüncü aşamada (Euro 6C ) istenen normları karşılamak durumunda. Halen satışı devam eden yeni modellerin revize edilmesi için ise aynı şekilde üç aşama söz konusu. 1 Ocak 2016’dan itibaren ilk aşama normları karşılanmalı, 1 Ocak 2017’den itibaren ise araçların üçüncü aşamaya uygun olması gerekiyor.

Dizel araçlara nasıl uygulanacak?

Dizel taşıtların Euro 6 ile belirlenen düşük emisyon limitlerini karşılayabilmek için mükemmel şekilde ayarlanmış bir egzoz gazı arıtma sistemine ihtiyacı bulunuyor. 1.700 kilograma kadar olan araçlar için, düşük maliyetli bir NOx depolamalı katalitik konvertör yeterli oluyor. Ağır taşıtlarda, sadece AdBlue özellikli bir SCR katalitik konvertör bunu yapabiliyor.  AdBlue özellikli SCR katalitik konvertör sistemi, AdBlue adlı kokusuz üre çözeltisi ile nitrojen oksitleri zararsız su buharına ve nitrojene dönüştürüyor. AdBlue, belirli aralıklar ile araç bakımlarında yeniden dolduruluyor

Euro 6, Türkiye’de sürücüler için neleri değiştiriyor?

Euro 6, Türkiye’de hâlihazırda otomobili olanlar için hiçbir değişiklik getirmiyor. Bu kişiler, taşıtlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecek. Bununla birlikte yeni araç alacaklar Euro 6’ya geçişin farkında olması önemli. Euro6’ya uygun olmayan araçları satın alanlar için ise herhangi bir düzenleme söz konusu değil. Euro 6 uygulaması yalnızca yeni satılacak araçlar için geçerli.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar