Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafikte makas atana hapis cezası geliyor

Trafikte kısa aralıklarla birçok kez şerit değiştirerek diğer sürücülerin güvenliğini de tehlikeye atan ve “ makas atmak” olarak bilinen sürüş tarzına ağır cezalar geliyor.  Emniyet Genel Müdürlüğü makas atmaya 2 yıla kadar hapis cezası ve 1.400 TL para cezası verilmesini öngören bir düzenleme hazırladı. Düzenleme İçişleri Bakanlığı tarafından da uygun bulunursa TBMM’ye gönderilecek.

İlgili: Trafikte en sinir bozucu 10 hareket

Düzenleme yasalaşırsa, Trafik Kanunu’nun trafik akışını düzenleyen 46. Maddesinde yapılacak değişiklikle makas atanlara bin 400 lira para cezası verilirken, aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 179. Maddesinden de diğerlerinin mal ve can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde hareket etmekten 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

İhlallerin tespitinde cezalar nasıl uygulanacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu düzenlemesi ile polis, trafikte “makas atan” sürücüleri tespit ettiği an, plakaya para cezası yazabilecek.

Mahkemenin hapis cezası uygulayabilmesi içinse şikayet gelmesi tek başına yeterli değil. İhlalin ispatı için bölgedeki MOBESE ya da güvenlik kameralarının çektiği görüntüler mahkemeye delil olarak sunulacak. Ama en önemlisi araçtaki yolcu veya çevredeki vatandaşların telefonla çektiği görüntüler de delil kabul edilecek. Video montajındaki üstün yeteneklerimiz düşünüldüğünde bu son konu biraz tehlikeli bir hal alabilir doğrusu.

Hapis cezasına gelince, ceza 2 yıldan az olduğu için sürücü hemen cezaevine girmeyecek, hükmün açıklaması geri bırakılacak. Ancak 5 yıl içinde aynı suçu tekrar işlerse hapis cezası uygulanacak. Yaptırımın uygulanma şekli, trafikteki tehlikeli davranışın değişmesine verilen önemin derecesini çok net ortaya koyuyor.

Zaten düzenleme ile hedeflenen trafikte kısa aralıklarla kontrolsüz biçimde şerit değiştiren sürücülerin yol açtığı kazaların azaltılması.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar