Trafikte Alkole ve Uyuşturucuya Af Yok, Ağır Yaptırımlar Getirildi

Alkollü araç kullanmanın artık daha sıkı kontrolleri ve daha ağır yaptırımları var. Alkollü araç kullanarak yakalanan sürücülerin ehliyetlerine ilk seferde 6 ay, ikinci seferde 2 yıl ve üçüncü seferde 5 yıl süreyle el konulacak.

Sadece alkol de değil, uyuşturucular için de yaptırım geliyor. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine 5 yıl süreyle el koyulacak. Testi yaptırmayı kabul etmeyenlerin ehliyetleri ise 2 yıl süreyle geri alınacak.

Para cezaları da kaldırılmış değil. Bu yeni yaptırımlar para cezalarına ek olarak geliyor. Otomobil sürücüleri için 0,50 promil, diğer araç sürücüleri için 0,20 promil sınır olarak belirlendi. 1 promilin üzerinde alkollü çıkan sürücüler adli işlem yapmak üzere gözaltına alınacak.

Yapılan ölçüme itiraz etmeniz halinde, yeniden ölçüm yapılmıyor.Yeni düzenleme ile itirazınızı mahkemelere yapmanız gerekiyor.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılıp kullanılmadığını nefes, tükürük veya benzer biyolojik örnekleri kullanan bir cihazla tespit edilecek. Uyuşturucu aldığı tespit edilen sürücülere para cezası, 5 yıl trafikten men ve gözaltı işlemleri bir arada yapılacak. Maddi hasarlı trafik kazasına karışıp da alkol ve uyuşturucu için test yapılmasına izin vermeyen sürücüler de para cezası ile birlikte 2 yıl ehliyetlerinden olacaklar.

Uygulama Resmi Gazete’de yayınlanarak bugün yürürlüğe girdi.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar