Trafik ve gecikme cezaları, vergi borçları yapılandırılıyor

Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesinin otomobil endüstrisine ve otomobil sahiplerine getirdiklerini şurada aktarmıştık.  Bunlara ek olarak “Torba Yasa” araç muayenesini zamanında yaptırmamış araç sahiplerinin gecikme cezaları için yeniden yapılandırma imkanı tanınıyor.

Yeni yasa sayesinde her ay için %5 oranında ceza ödemek yerine 31 Aralık 2014 tarihine kadar muayeneye gelenler aylık enflasyon oranına göre ödeme yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2013 rakamlarına göre, Türkiye’de 5 milyonu aşkın araç, yasalarla zorunlu olmasına rağmen araç muayenesi yaptırmıyor. Bu rakamın yarısının uzun süredir muayenesiz oldukları tahmin ediliyor.

Yasalara göre araç muayene işleminin gerçekleştirilmesi için, araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Cezası veya otoyol geçişleri borcu da bulunmaması gerekiyor. Kanun düzenlemesiyle, sadece araç muayene gecikme ücretlerine değil, bu diğer borçların gecikmelerine de önemli indirimler geldi. Böylece bu borçlar nedeniyle uzun süre aracını muayeneye götürmeyen araç sahipleri için önemli bir fırsat doğdu.

6552 sayılı kanun düzenlemesi gecikme indirimlerinin getirileri

 1. Kanun düzenlemesi tüm araç çeşitlerini kapsıyor. Trafik idari para cezaları, köprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların tamamı için de geçerli.
 2. Trafik cezaları için her ay %5 oranında faiz ödemek yerine, geçen her ay için %1 oranı esas alınarak hesaplama yapılacak.
 3. Motorlu taşıt borcu olanlar muayene yaptıramıyordu. Kanun düzenlemesi ile bu borçların gecikmelerini yapılandırmak mümkün.
 4. Yasa kapsamında yapılandırılan motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezaları peşin ya da 6, 12 ve 18 eşit taksitle ödenebilecek. Ayrıca, 31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve tutarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ilgililerine gönderilmesinden, gönderilmiş olanların ise tahsilinden vazgeçilecek.
 5. Düzenleme 31 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar geçerli olacak.
 6. Kanun düzenlemesi geçmişe dönük indirimli olarak ödenmesini sağlıyor. Aracın muayenesi, düzenlemenin çıktığı tarihten sonra doluyorsa %5’lik gecikme ücreti vermeye devam edilecek.

Trafikteki muayenesiz olan araçların cinslerine göre sıralanması:

 • Binek                                    1.107.062
 • Kamyonet                                738.361
 • Kamyon                                   274.967
 • Minibüs                                    126.642
 • Otobüs                                       48.789
 • Motosiklet                             1.784.233
 • Traktör                                  1.031.273
 • Özel Amaçlı                               23.096
 • Toplam                                  5.134.423

2014 yılı muayene ücretleri (KDV Dahil):

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 223,02TL

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 165,20TL

Traktör (römorklu, Römorksuz), motosiklet ve motorlu bisikler: 84,96 TL

Daha fazla bilgi için  www.gib.gov.tr ve www.tuvturk.com.tr internet adreslerini ziyaret edebilir veya T.C. Maliye Bakanlığı’nın Vergi İletişim Merkezi 444 0 189 no.lu bilgilendirme hattını arayabilirsiniz. Ücretsiz Araç Muayene Randevusunu da internet üzerinden veya 0 850 222 88 88 no.lu çağrı merkezinden yapabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar