Trafik sigortasını ucuz ödemenin yolları

Trafik sigortası şartlarında yapılan değişiklik ve trafik sigortasının yüzde 129 oranında zamlanması sürücüleri adeta çileden çıkardı. Ucuz trafik sigortası için yöntemler arayan sürücüler yeni bir yöntem buldu.

Ucuz trafik sigortası için araba devri

Daha önce kaza yapmış sürücüler bu yıl trafik sigortasının zamlanması nedeniyle zor zamanlar geçirdiler. Sigorta şirketleri trafik sigortası primini hesaplarken aracın modeline, kaza yapıp yapmadığına bakıyor. Bir de aracın sürücüsünün geçmişte yaptığı kazalara.

trafik sigortası

Eğer sürücü birden fazla trafik kazası yaptıysa ve bu kaza tarihlerinin arası kısaysa en üst primden trafik sigortası ödüyor. Bu da bir çok sürücüyü zorluyor.

Kaza yapmadıysanız trafik sigortası priminiz düşük

Trafik sigortası primleri yakında düşürülecek. Ama şimdilik yüksek trafik sigortasından kurtulmak için sürücüler cin fikirli bir yol buldular; arabalarını eşlerine devretmek. Tabi ki eşin bugüne kadar hiç trafik kazası yapmamış olmaması gerekiyor.

zorunlu trafik sigortası

120 TL tutarında olan araç devir işleminden sonra araç sahipleri trafik sigortasını en düşük primden ödeyebiliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bu yöntem 1. 2. ve 3. kademe ve özellikle ticari araçlar için geçerli. En yüksek trafik sigortasını bu gurup hasar kademesindeki araçlar ödüyor. Eğer aracınız 1. ve 2. hasar kademesinde ise araç devrinden sonra 4. kademeye geçiyor ve trafik sigortası primi yarı yarıya iniyor.

Hasar kademesi nedir?

Hasar kademesi sigorta şirketlerinin hasarlarına göre değerlendirdikleri bir tablo. Araçların trafik sigortası primleri bu tablodaki sınıfları baz alınarak hesaplanıyor. Tabloya göre araçlar 7 sınıfa ayrılıyor. 1., 2. ve 3. sınıftaki araçlar ağır hasarlı, 5., 6. ve7. sınıftaki araçlar ise hasarsız olarak kabul ediliyor.

hasar kademesi

4. sınıf ise ilk defa trafik sigortası yaptıranlar için. İlk defa trafik sigortası yaptıran 4. kademeden kabul ediliyor ve her geçen hasarsız yılda bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar yükseliyor.

Aynı şekilde hasar yapılan her yıl için 1 kademe düşüyor. 1. kademeye geldiğinde ise en yüksek primden trafik sigortası ödüyor.

Ucuz trafik sigortası

Trafik sigortasında bir sonraki yıl yüksek primle karşılaşmamak için bir yöntem daha var. Eğer ufak tefek maddi hasarlı kazaları kendi cebinizden öderseniz trafik sigortası kademeniz düşmez. Örneklersek 1.000 TL’lik bir maddi hasar bir sonraki yıl trafik sigortasında size 2 bin TL olarak yansıyabilir. Bu nedenle ufak maddi hasarları cebinizden karşılamanız sizi uzun vadede kara sokabilir. Bu arada şunu da unutmamak lazım; en ufak maddi hasarlı kaza bile sizin kademenizi düşürür. İster kaza bedeli 100 TL olsun ister 1.000 TL.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar