Trafik sigortası’nda ağır kural ihlali değişikliği

Bin TL’ye varan ve fiyatı şiştikçe şişen trafik sigortası ile ilgili yapılan bir değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara göre trafik kazalarında sigorta şirketleri, ağır kural ihlali yapan sürücünün zararını karşılamayabilecek. Karar, ağır kural ihlali durumunda zararın ödenip ödenmeyeceğini sigorta şirketlerine bırakıyor.

Trafik sigortasında “ağır kusur”

Haziran’da yapılan değişikliğe son tebliğ ile “ağır kusur” ifadesi eklendi. Ağır kural ihlali aslında kural ihlali anlamına geliyor, kırmızı ışıkta geçerek, ters şeride girerek kazaya neden olan hatalı sürücülerin neden olduğu zararı sigorta şirketleri karşılamama kararı alabilecekler. Ehliyetsiz araç kullanma veya ehliyetine el koyulmuş sürücülerin araç kullanması da ağır kusurlar arasında.

Tebliğe bir de “ Genel Şartların Uygulanacağı Sözleşmeler” maddesi eklendi, buna göre bu şartlar yürürlük tarihinden sonra yapılmış sözleşmelere uygulanacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar