Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik sigortası tarife değişikliği yayınlandı, işte yeni ücretler

Zorunlu Trafik Sigortası tarifelerindeki tavan fiyatlar ve trafik sigortası ile ilgili yeni kararlar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tavan fiyatlar geçen ay uygulanmaya başlamıştı. Artık çeşitli bahanelerle poliçe yapmayan sigorta şirketlerine ağır cezalar gelecek.

Değişiklikle aynı zamanda trafiğe ilk kez çıkacak araçların da trafik sigortası primleri bu aydan itibaren her ay (önceki ayın prim tutarı üzerinden) %1 artırılacak. Hazine Müsteşarlığı bu oranı hasar durumları, hasar maliyetleri ve diğer durumlara göre %50’ye kadar azaltıp artırabilecek. İşte tavan fiyatlar;

2017 Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Araç Grubu  4:basamak Tavan Fiyatları- TL
Otomobil807
Kamyonet1.055
Motorsiklet329
Traktör165
Minibüs ( Sürücü dahil
10-17 koltuk)
1.418
Kamyon2.258
 Çekici 3.784
Otobüs (Sürücü dahil
18-30 koltuk)
2.021
Taksi2.089
İş Makinesi690
Otobüs ( Sürücü dahil
31 ve üstü koltuk)
5.007
Özel Amaçlı Araç2.200
Römork456
Tanker1.436
Tarım Makinesi245

 

Hasarsızlık indirimi ve hasar nedeniyle prim artırımı oranları

Hasarsızlık indirimleri kaza durumuna göre belirlenecek. 7. Basamakta bulunan kaza yapmayan sürücüler için indirim oranı %45 olacak. Bir yılda en az 3 kaza yapan 1. basamaktaki sürücüler içinse prim artırımı %150 oluyor.

Basamakİndirim (%) Artırım (%)
745
630
515
4--
350
2100
1150

 

Poliçe yapmayan sigorta firmalarına ağır ceza geliyor

Türlü bahanelerle trafik sigortası poliçelerini yapmayan firmalara ağır cezalar geliyor. Sigorta yapmayan sigorta şirketleri, suç duyurusunda bulunan her bir vatandaş için 5 bin ila 50 bin TL arası para cezasına çarptırılacak.

Zorunlu trafik sigortasında şehire göre indirimler

Yeni dönemde zorunlu trafik sigortasında il bazında indirim ve artırım oranlarında da sigorta şirketlerinin tercihine göre aracın plaka ili veya işletenin ikametgah ili tercih edilebilecek. İzmir, Yalova, Kayseri ve Erzurum illeri baz fiyatları belirleyen iller oldu. İzmit, Ankara ve Bursa’da %3, İstanbul’da %6 zamlı prim uygulaması var. Kalan iller ise %1-%5 arası indirimlerle 5 gruba ayrılıyor.

İl il Trafik Sigortası prim indirim oranları

Buna göre illerin trafik sigortası indirim oranları şöyle:

Sakarya, Düzce, Eskişehir, Ordu, Trabzon, Tekirdağ, Bingöl, Rize, Adana, Samsun ve Karabürk illeri için %1 indirim;  Denizli, Diyarbakır, Konya, Bayburt, Kırıkkale, Giresun, Malatya ve Antalya %2 indirim; Erzincan, İçel, Gaziantep, Elazığ, Zonguldak, Sivas, Bolu, Siirt, Aksaray, Çorum, Muş, Batman, Bilecik, Bitlis, Kırşehir, Iğdır, Gümüşhane, Artvin için %3 indirim, Niğde, Nevşehir, Kahramanmaraş, Çankırı, Kırklareli, Uşak, Van, Yozgat, Bartın, Karaman, Balıkesir, Edirne, Afyon, Şırnak, Amasya, Ağrı veManisa %4 indirim; Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari ve Kilis illeri içinse %5 indirim oranı bulunuyor.

Sigorta firmasının komisyonu en az %10 oluyor

Değişiklikle sigorta firmalarının da %10’dan az komisyon almamaları sağlanıyor. Tazminat ödemeleri de bir veya iki alt basamağa göre belirlenecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar