Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik sigortası şartlarında çok önemli değişiklik

Trafik sigortası genel şartlarında değişiklik yapıldı. Resmi Gazetede de yayınlanan trafik sigortası değişikliğe göre ölen kusurlu sürücünün tazminatı mirasçıları tarafından ödenecek.

Tazminat, sürücünün yakınlarından alınacak

trafik sigortası

Yeni Trafik Sigortası tebliğine göre sigorta şirketleri her durumda tazminat ödemek zorunda kalmayacak. Sigorta şirketi, tazminatı ödediyse bile geri isteyebilecek.

Sigorta şirketleri, eğer sürücü ağır kusurlu ise ödediği tazminatı sürücüden geri de alabilecek. Eğer ağır kusurlu sürücü kazada vefat ettiyse, sigorta şirketi bu kez de  tazminatı sürücünün mirasçılarından geri alabilecek.

Ağır kusurlu sürücü sigortadan muaf tutulacak

Sigorta şirketleri tazminatları sadece ağır kusurlu sürücülerden geri alabilecek. Ehliyetsiz araç kullanma, kırmızı ışıkta geçme, alkollü araç kullanma ağır kusurlardan bir kaçı. Bu ve bunun gibi ağır kusurları işleyen sürücüler trafik sigortasından muaf tutulacak. Zararı ve tazminatı sürücüler kendileri ödemek zorunda kalacak.

2015 Haziran ayında uygulamaya giren trafik sigortası genel şartlarına göre; kusurlu sürücünün neden olduğu vefat ve sakatlık trafik sigortası teminatı kapsamı dışında tutulmuştu. Ancak düzenlemenin kanun değil de genel şart olarak kabul edilmesi nedeniyle; mahkemeler sürücü kusurlu da olsa sigorta şirketlerine tazminat ödeme hükmü getirmişti. Bu yıl başında trafik sigortası primlerinin yüksek olmasının nedenini sigorta şirketleri bu hükme bağlıyor.

Aracı sigortalatan ile aracı kullanan arasındaki fark belirginleşiyor

Yeni trafik sigortası tebliğine göre aracı sigorta ettiren kişi ile sürücü arasındaki farka da açıklık getiriliyor. Bir önceki tebliğe göre sürücü hatalı olsa da sigorta şirketleri tazminatı aracı sigortalayan kişiden talep ediyordu. Yeni tebliğe göre sigorta şirketleri tazminatı kusurlu olan kimse ondan talep edecek. Bu yeni düzenlemenin Trafik Sigortası primlerini düşürmesi bekleniyor.

Trafik Sigortası primlerinin yüksek olmasının nedeni:

trafik sigortası primleri

Trafik Sigortası primlerinin yüksek olmasının nedenini İSAD Başkanı Turusan Bağcı, tazminatlara bağlıyor. Konuyla ilgili İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) Başkanı Turusan Bağcı şunları aktarıyor:

“Tazminat tarafında 2014 ve 2015’te sektörün öngöremediği ve anlam veremediği bir artış oldu. Araştırmalara göre bunda hasar takip şirketlerinin açtığı geriye dönük davalar rol oynadı. Anılan şirketler mantar gibi çoğaldı. Bunlar geriye dönük ölüm ve yaralanmalar ile ilgili dava açıyor. Davadan galip geliyor ve büyük tazminatlar elde ediyor.

Öte yandan devlet doğmamış ama doğabilecek hasarlar için sigorta şirketlerinden Hasar Karşılığı alıyor. Zararın yüzde 50’ye yakın bölümü de buradan geliyor. Esasında trafik sigortası prim artışının devlet nedenli olduğunu belirtilebilir.”

Yeni Trafik Sigortası tebliği neler getiriyor?

Trafik sigortası tebliğine göre;

– Kazada ağır kusurlu olan sürücü trafik sigortasından muaf tutulacak.

– Sigorta şirketleri mahkeme kararına göre tazminat ödese bile tazminatı geri alabilecek.

– Eğer ağır kusurlu sürücü kazada vefat ettiyse sigorta şirketi ödediği tazminatı sürücünün mirasçılarından geri alabilecek.

– Yeni tebliğe göre sigorta şirketleri aracı kullanan sürücü ile muhatap olacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar