Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik sigortası primlerindeki artış ne olacak?

Bildiğiniz gibi trafik sigortası primlerinin kasko ücretlerine yaklaşmış durumda. Bu konuya çözüm olabilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü hazırladığı taslağı bu hafta İçişleri Bakanlığı’na sundu. Tasarıya göre prim tutarları illere göre değişen fiyatlar kaldırılacak. Bunun yerine, ceza yemeyen, kazaya daha az karışan kişilerin daha az prim ödemesi öngörülüyor. Kimin ne kadar prim ödeyeceğini sürücüler hakkında sicil araştırmasını da yapacak olan Türkiye Sigorta Birliği belirleyecek.

Şu anda 260 ile 470 arası değişen primler illerdeki trafik yoğunluğuna göre belirleniyor. Burada esas konu, prim sisteminin illere göre olmasından ve ödeme dengesinin değişmesinden ziyade, primlerdeki fahiş artışlar, bu alanda çıkarılan yeni yasaların etkinliği ve sigorta şirketlerinin zararını vatandaşların ödüyor olması.

Son 6 yılda sigorta şirketlerinin trafik sigortasından ettiği zarar 2.8 milyar TL ve bu zarar şu ana kadar tüketicilere yansıtılmamış durumdaydı. Trafik kazalarında sağlık giderlerinin SGK tarafından ödenmesini kararlaştıran yasa sonrası sigorta şirketleri trafik sigortası primlerinin %10’unu SGK’ ya devretmek durumundalar. Yine sürücülerin kaza sonrası kendi aralarında tutanak tutmasına elveren yasa sonrası tazminat talepleri de sigorta şirketlerini zorluyor. Yedek parça ve tamir fiyatlarındaki artışlar ve özellikle ölüm tazminatlarının farklı hukuksal tabanlara göre belirlenebiliyor olması da öngörülebilirliği engelliyor. Yeni yasayla kusurlu sürücünün ölümü halinde de geride kalanlara bir sigorta ödeniyor.

Sigorta şirketleri zaten son birkaç yıldır trafik sigortası primlerini artırmaya başlamışlardı, bu zarar devam ettiği sürece primlerde daha da fazla artış beklenebilir. Bunun en kötü yanı, bu yüksek primler nedeniyle kasko yaptıranların sayısında da ciddi bir düşüş olabilir. Toplamda azalan primler de yine zorunlu trafik sigortası primlerinde daha fazla artışa neden olabilir.

Bu nedenle, illere göre olan prim farklılığının kaldırılması ve daha büyük risk taşıyan sürücülerden daha fazla, diğerlerinden daha az prim alınacak olması sorunu sadece yüzeyde çözecek önlemler gibi duruyor.

Ticari faaliyetlerini sürdürmek isteyen sigorta şirketlerinin primlerde artışa gitmeleri anlaşılır, devletin de vatandaşlara daha güvenli bir yaşam sunmak istemesi de son derece normal. Vatandaşların her iki kuruma da ihtiyacı var. Vatandaşın güvenliğini ön plana alan ve sigorta şirketlerinin de varlıklarını sürdürmelerini kolaylaştıran bir orta yol bulunmazsa, ilerleyen zamanlarda bu primlerin çok daha yükseleceğini görmek mümkün.

Yeni taslakla önerilen ve trafik kazalarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündüğümüz başka bir konu daha var o da, ehliyet alan kişilerin 1 yıl boyunca aday sürücü olarak belirlenmesi. 1 yıl boyunca ceza almayan sürücüler asil sürücü olmaya hak kazanacak, aksi durumda ehliyete geçici olarak el koyulacak.

İçişleri Bakanlığı taslağı olumlu buldu ve taslak ilgili kurumlara gönderildi. İlgili kurumlar 1 ay boyunca taslak kanun maddelerini değerlendirerek Emniyet’e geri dönüş yapacaklar. Maddelerde anlaşıldığı takdirde taslak Başbakanlığa gönderilecek. Başbakanlık eğer taslağı onaylarsa, Bakanlar Kurulu’na iletilecek. Yani önümüzdeki 3 aylık süreçte bu değişiklikler hayata geçirilebilir diye düşünebiliriz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar