Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik sigortası primleri düşürülecek

Trafik sigortasıHazine Müsteşarlığı tarafından  yeniden düzenleniyor. 2016 sezonunda artan Zorunlu Trafik Sigortası her kesimden araç sahibinin tepkisine neden oldu. Araç sahiplerine destek veren sigorta şirketleri de sistem çağ dışı yorumunda bulundular.

Trafik sigortası primleri yeniden düzenlenecek

Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı yeni trafik sigortası, prim fiyatlarına standart getirmeyi ve yüksek primleri engellemeyi hedefliyor. 2 ay içinde tamamlanması beklenen çalışma Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek‘e sunulacak.

Ön çalışmaya göre ilk olarak Destekten Yoksun Kalma Tazminatı’nın hesaplanmasına standart getirilecek. Böylece aynı tipteki kazalarda birbirinden farklı tazminat oranları çıkarılamayacak.

trafik sigortası

Trafik Sigortasının artmasının nedeni açılan davalar

2015 yılında aracına 200-300 TL’den trafik sigortası yaptıran biri, 2016 yılında 400-1000 TL’den trafik sigortasını yaptırıyor. Bu artışın nedeni ise uzmanlara göre açılan davalar. Bedeni zararlara ilişkin açılan davalarda ödenen tazminatlar sigorta şirketlerini zarara sokuyor. Hazine Müsteşarlığı bedeni zararlarda ödenecek miktarı 60 bin TL olarak belirliyor ve sigorta şirketi pirimini buna göre ayarlıyor. Ancak kazadan sonra açılan davada mahkeme tazminatı 160 bin TL’ye kadar çıkartabiliyor. Bu fark ise sigorta şirketleri tarafından araç sahiplerine yansıtılıyor.

Yasal boşluklar primleri arttırıyor

istanbul ticaret odası

İTO Başkanı İbrahim Çağlar

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, bu yıl primlerin yüksel olmasının nedeni olarak sigorta şirketlerinin hasar maliyeti hesabı yapmasını imkansızlaştıran yasal boşlukları gösterdi. Sigorta teminatı tanımlarının net olmaması nedeniyle farklı yargı kararları çıktığını belirten Çağlar, bu uygulamalardan ne araç sahiplerinin ne de sigortacıların memnun olduğunu vurguladı.

Basında çıkan 4 bin liralık bir otomobile bin 250 lira zorunlu trafik sigortası primi istendiği haberlerini kaygıyla izlediklerini belirten İbrahim Çağlar, “Araç sahipleri son derece haklı bu kadar yüksek prim olmaz. Öte yandan prim ve poliçe sayısı artarken, sigorta şirketlerinin zarar etmediği tek bir yıla bile rastlamak mümkün değil. Primler yükselirken acentelerin komisyonu aşağı iniyor. En önemlisi de prim yüksek diye trafikte zorunlu sigortasız dolaşan araç sayısı 4 milyonu buldu. Bu durum önce can güvenliği açısından risk oluşturuyor. Türkiye ekonomisi açısından ise ciddi bir kayıp. Sigorta bedellerini ödenebilir seviyeye geri çekmek için gerekli düzenleme bir an önce yapılmalı” diye konuştu.

Çözüm yasal düzenleme

Sigorta şirketleri bir konuda birleşmiş durumda. Yasal düzenleme. Yasal düzenlemeyle primlerin düşeceğini belirten sigorta şirketleri, yeni düzenlemeyi dört gözle bekliyor. Hazine Müsteşarlığının hazırladığı taslak metnine bakarsak da hem sigorta şirketlerinin hemde araç sahiplerinin memnun olacağı gözüküyor.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası birleşmeyecek

Yapılan çalışmada kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesi de gündeme alındı. Ancak Türkiye’de milyonlarca aracın kaskosuz olması nedeniyle Hazine Müsteşarlığı birleşmeye sıcak bakmıyor. Başbakanlığa sunulacak olan taslakta herhangi bir birleşimin olmayacağı tahmin ediliyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar