Trafik Sigortası primleri 1 milyon sürücüye iade ediliyor

Fahiş miktarlarda artan ve sürücülerin tepkisine neden olan trafik sigortasında yeni düzenleme getiriliyor. Yanlış hesaplanan primlerin geri ödemelerinin yapılması için bir genelde yayınlandı. Trafik sigortası primlerinin geri ödemeleri 1 Ağustos’ta başlayacak.

Trafik sigorta primlerinde iade yolu açıldı

İadelerden özellikle hasarsızlık indirimi olduğu halde aşırı prim artışından etkilenen sürücüler yararlanacak. Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay “”Hasar veya hasarsızlık durumlarının 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren sisteme girilmiş olmasına rağmen, sigorta şirketlerinin hasarsızlık indirimine hak kazanmış sürücülere ilk kez trafiğe çıkıyormuş gibi poliçe düzenlemesi sıkıntı yaratmaktaydı. Trafik sigortalarında yapılan haksızlık, Hazine Müsteşarlığından dönmüştür. Verilmesi gereken hasarsızlık indiriminin poliçeye yansıtılmadığı tespit edilmiş ve bir genelgeyle yaklaşık bir milyon trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indiriminin hesaplanarak sigortalılara iadesinin yolu açılmıştır. ”  açıklamasını yaptı.

Hasarsızlık indirimi yapılmayan poliçelere iade yapılacak

Hatalı poliçeler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından tespit edilip sigorta şirketlerine bildirildi. 1 Ağustos’tan itibaren de sürücülerin banka hesap numaralarına veya kredi kartlarına iadeler yapılmaya başlanacak.

Çağatay, hatalı poliçelerle ilgili vatandaşları uyardı ve şunları aktardı: “18 Haziran 2014 ile 30 Eylül 2015 tarihlerinde tanzim edilmiş gerçek kişi sigortalının geçmiş araç sahipliğinden doğan hasarsızlık indirim oranı, yeni poliçeler yapılırken uygulanmamıştır. Örneğin, aracınızı sattınız, 2 veya 3 yıl sonra yeni araç aldınız, eski aracınıza da ait yüzde 10 veya 15-20 hasarsızlık indirimi mevcut olduğu halde hasarsızlık indirimi uygulanmadan ilk kez sigorta yaptıran yeni araç sahibi gibi poliçe yapılmıştır. Bu konuda aracı kurumların daha hassas olması ve yeterli araştırmayı yapması gerekiyor.”

Son 2 yılda araba aldıysanız mutlaka sorgulayın

Eğer bu tarihler arasında araba alıp trafik sigortası yaptırmışsanız, mutlaka hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmenizi öneririz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar