Trafik polisi artık ses ve kamera kaydı yapacak

‘’Trafikte Şeffaflık ve Güven Projesi’’ kapsamında trafik denetiminde kullanılacak olan uygulama ile Adana’da görevli 40 ekibe yaka kamerası takıldı.Kameralar, polis sürücülerle görüşürken ses ve görüntü kaydı yapacak.

Özel hayatın gizliliği

”Özel hayatın gizliliği” kuralı olabildiğince gözetilerek yapılan uygulamada, her türlü hava koşullarında 12 piksel HD görüntü kalitesinde 8 saat kesintisiz görüntü alınabiliyor. Trafik ekipleri bundan böyle sürücülerle görüşmeye başlarken ”Yapacağımız tüm işlemler kamerayla kayıt altına alınacaktır” uyarısında bulunmak durumundalar.

Görüntüler 6 ay saklanacak

Alınan görüntüler Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü arşivinde 30 gün saklanacak, itiraza veya soruşturmaya konu olabilecek görüntüler ise 6 ay süre ile saklanıyor. Yürütülen adli ve idari soruşturmalarda talep eden birimlere görüntüler gönderilerek delil olarak kullanılması planlanıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar