Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik Cezası Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezası zamanında öderseniz karlı çıkacağınız cezalar arasında. Trafik cezasını, zaman aşımına uğratırsanız her ay zamlanarak katlanır.

Her yıl zamlanan trafik cezalarının tutarını geç öderseniz neyle karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Yada trafik cezası taksitlendirme için neler yapmanız gerektiğini?

Trafik Cezası

Trafik cezası ödeme

Trafik cezası ödeme süresi yasal olarak tebliğ tarihinden itibaren 30 gündür. 30 gün içinde trafik cezası ödenmezse zaman aşımına giriyor ve her ay için %5 faiz uygulanıyor. Eğer trafik cezası ödeme işleminizi tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yaparsanız %25’lik bir indirimle trafik ceza ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Trafik cezası tebliği nedir? 

Trafik cezası tebliğ tarihi trafik cezasının işlendiği gündür. Eğer polis çevirmesinde trafik cezası yazıldıysa tebliğ tarihi polisin ceza yazdığı tarihtir. Eğer trafik polisi veya elektronik denetleme sistemi (EDS) tarafından bir trafik cezası yazıldıysa, trafik cezası tebliğ tarihi ceza bildiriminin kayıtlı adresinize ulaştığı tarihtir. Trafik cezası ödeme süreniz bu tarihten itibaren başlar.

Trafik Cezası Tebliği

Trafik cezasını ilk 30 günde öderseniz indirim ve taksit var

Trafik cezasını ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25’lik bir indirimden faydalanacaksınız. Geriye kalan 15 gün içerisinde ise trafik cezanızı taksitlendirme imkanınız bulunuyor. Trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine baş vurursanız trafik cezası tutarını 4 taksitle ödeyebilirsiniz.

İlk 30 günde trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren ilk 30 günde ödemezseniz cezaya %5 oranında faiz uygulanır. Bu faiz ödenmeyen her ay için aynı oranda uygulanır. Bunun dışında %25’lik indirim ve taksit hakkından da yararlanamazsınız.

trafik cezası sorgulama

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Trafik cezanızı ödememe gibi bir karar aldıysanız MTV ödemesi yapmadığınızda karşılaşacağınız tahsil yöntemleri gibi tahsil yöntemlerini göze almalısınız.

Her ay %5 faiz uygulanan trafik cezası hala ödenmezse araç sahibinin bankalarda bulunan hesaplarından ceza faiziyle beraber tahsil edilir. Eğer cezalının bankada cezayı karşılayacak kadar parası yoksa maaşına haciz konur yada icra işlemi başlatılır.

Trafik cezası olan araç satılabilir mi? Muayene yaptırabilir mi?

Trafik cezası borcu bulunan aracın resmi satışı yapılamaz. Satışın gerçekleşmesi için aracın trafik borçlarının hepsi faizleri ile beraber ödenmeli. Burada hatırlatma yapmak lazım. Ödenen trafik cezası borçları bazı durumlarda noter sistemlerine geç düşmektedir. Bu nedenle araç satışı yapmadan bir kaç gün önce ceza borçlarınızı ödemede fayda vardır.

trafik kuralları

Trafik cezası bulunan araç satılamayacağı gibi araç muayenesi de yapılamaz. Araç muayenesine gitmeden birkaç gün önce trafik cezası sorgulama yaparak borçlarınızı kontrol etmede faydanız vardır. Peki trafik cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden kolayca nasıl yapacaksınız?

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Aracınızı satmadan veya araç muayenesine gitmeden önce trafik cezası sorgulama yaparak trafik cezası borcunuzun olup olmadığını öğrenmeniz her zaman sizin için daha yararlı olacaktır. İnternet üzerinden çok kolay bir şekilde trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine girmeniz yeter. www.egm.gov.tr adresine girdikten sonra ”Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” alanına tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan alanda gerekli alanları doldurduktan sonra trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası ödemesi nasıl yapılır?

Trafik cezası ödeme işlemleri PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan yapılabilir. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme için iki kısa yolunun var. Kullandığınız kredi kartınızın internet şubesinden ödemenizi yapabilirsiniz. Yada Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesine girerek trafik cezası ödeme bölümünden trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar