Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafik cezaları taksit taksit ödenebilecek

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan ve dün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile trafik cezaları, park alanları ve ehliyet konularına değişiklikler getirildi.

Taksitle trafik cezası

Düzenleme ile maddi durumu uygun olmayan sürücüler trafik cezalarını 1’i peşin 4 taksitte ödeyebilecekler. Bunun için trafik cezası kesildikten sonra 1 ay içerisinde vergi dairesine başvurmaları yeterli olacak. Taksitler zamanında veya tam ödenmediğinde ise kalan kısmının tamamı tahsil edilecek.

Ehliyet yaşı artık 16

Türkiye’de ilk kez otomobil sahibi olma yaşı ortalama 30 yaş civarında. Ehliyet alabilmek içinse artık 16 yaşında olmak yeterli. M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetlerde yaş sınırı 17’den 16’ya, C,D,E sınıfı ehliyetlerde 22’den 21’e düşürülürken D ve DE sınıfı ehliyetlerde ise yaş sınırı 22’den 24’e yükseltildi. Artık yeni sürücü belgesi alacaklar da 2 yıl süreyle “aday sürücü” olarak kabul edilecek. Yeni çipli ehliyetlerin fiyatı ise 15 TL olarak belirlendi.

Ehliyete el koyma

Düzenleme ehliyetlere el koyulması hakkında da yenilikler getiriyor. Ölümlü kazalara ”asli” kusurlu olarak neden olan sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl süreyle el koyulacak.  Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananların ehliyetleri ise 5 yıl süreli geçici olarak geri alınacak. Bir yıl içinde 3 defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin eskiden ehliyetleri “süresiz olarak iptal” edilirken, yeni düzenleme ile sürücüler tutanakla Sulh Ceza Hakimlikleri’ne sevkedilerek mahkemenin kararına göre işleme tabi tutulacaklar.

Park edemeyene ehliyet yok!

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanan, test yaptırmaya karşı çıkan veya ehliyet sınıfının dışındaki araçları kullanan sürücülere de idari ve para cezasının yanında 20 ceza puanı eklenecek.

Yeni ehliyetler 5 veya 10 yıl için geçerli

Avrupa Birliği’ne uyum paketi kapsamında daha önce şurada bahsettiğimiz sayıları 17’ye çıkan yeni sınıf ehliyetler de düzenleme ile resmileşti ve 1 Haziran’da yürürlüğe girecek. Yeni ehliyetler de 5 ve 10 yıl olmak üzere süreli verilip, süre bitiminde sürücüler tekrar sınava tabi tutulacak. Şu an sadece M sınıfı ehliyete sahip sürücülerin kullanabildiği iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri artık diğer sınıf ehliyete sahip sürücüler de kullanabilecek. Yıllardır geliyor denilen, ehliyet almak için ilkokul bitirmek şartı da tüm yeni ehliyet sınıfları için getirildi.

Engelli ve gazilere özel park kartı

Engelli sürücüler ve gaziler, eğer talep ederlerse kendilerine ayrılan park yerlerinden yararlanmalarını sağlayan “park kartı“nı edinebilecekler.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar