Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

2012'de Trafik Cezaları

TRAFİK SUÇUNUN KONUSU VE UYGULANAN PARA CEZASI

2012 yılına girerken zamlanan kalemlerin arasına trafik cezaları da eklendi. 2012 Ocak ayı itibariyle tüm cezalara %10.2 ‘lik bir zam yapıldı. Bu orana göre yapılan kural ihlali sonucu ödenecek bazı ücretler şu şekilde.

Kırmızı Işık İhlali
Işıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymamak: 150 Lira

Alkollü araç kullanmak

· İlk sefer için 650 Lira
· İkinci sefer için 814 Lira
· Üçüncü sefer ve sonrası için 1.306 Lira

Bunlara ek olarak 5 yıl içerisinde
· İlk seferde 6 ay
· İkinci seferde 2 yıl
· Üçüncü yakalanmada ise 5 yıl ehliyetine el konulacak. Üçüncüden sonra yakalanan sürücüler 6 ay hapis cezası ile cezalandırılacaklar. Ceza bitiminde yapılacak olan psiko teknik değerlendirme sonucu pozitif olan bireylere ehliyetleri iade edilecektir.

Hız sınırını %10 ile %30 arasında ihlal eden kişiler 154 Lira ödeyecekler. Bu oranı %30 dan fazla aşan sürücüler ise 320 Lira ile cezalandırılacaklar. Hız limitlerini ölçen cihazların yerlerini belirtici cihaz ve cihazlar ithal edenler 966 Lira ile 3.278 Lira arasında değişen para cezası ile cezalandırılacaktır. Buna ek olarak 6 ila 8 ay arası değişen hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Ayrıca bu cihazları araçlarında bulunan kişiler ise 305 Lira ile 1.966 Lira arasında para cezası ile cezalandırılacaktır. Buna ek olarak ise 4 ile 6 ay arasında değişen hapis cezası ile de cezalandırılacaklar.

Emniyet Kemeri Takmamak
Emniyet kemeri takmayan sürücü veya yolcular 73 Lira ceza ile cezalandırılacaklar.

Otomobil Ekipmanlarını Amaç Dışı Kullanmak
Otomobil ışıklı ekipmanlarını uygunsuz şekilde kullanan sürücüler 73 Lira para cezası ile cezalandırılacaklar.

Ehliyetsiz Araç Kullanmak
Ehliyetini yanında bulundurmayan sürücüler 154 Lira ile cezalandırılıyor. Buna izin veren kişi ve kişilerin 320 Lira ile ek olarak cezalandırılıyorlar. Bu durumun tekrarlanması sonucunda 2 ile 3 ay arasında hapis cezası ile cezalandırılacaklar.

Hatalı Sollama
Hatalı sollama yapan sürücüler 154 Lira para cezası ile cezalandırılacaklar.

Cep Telefonu İle Konuşmak Hayal
Otomobil kullanırken cep telefonu kullanmakta cezalar kapsamına giriyor. Bu kural ihlalini yapan sürücüler 73 Lira ile cezalandırılıyorlar. Bunlara ek olarak park ihlali, takip mesafesine uymama gibi durumlarda da sürücü 73 Lira ile cezalandırılıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar