Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Torba yasa, araç satışlarına neler getiriyor?

Torba Yasa olarak bilinen 611 sayılı kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı. 9 bölümden oluşan yasada otomobilleri, hurda araçları, tescil işlemlerini ve trafik kazalarını ilgilendiren maddeler de bulunuyor.

 

Araç tescil işlemleri

Araçların tescili ve hurdaya ayrılması işlemleri daha önce sadece trafik tescil kuruluşlarınca yapılıyordu. Bu yasa ile işlemlerin bu kuruluşların yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerince de yapılmasının önü açılıyor.

Yasaya göre, araç sahipleri; tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak araçların satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren 3 ay içinde, araçların hurda durumuna gelmesi halinde ise 1 ay içinde tescilin silinmesi için ilgili trafik tescil kuruluşuna veya Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine başvurabilecekler.

Geçici belgeye ceza yok

Araçlar ilk tescil edildiklerinde düzenlenen geçici belgelerin geçerlilik süresi boyunca trafik belgesi almak artık gerekmiyor. İlk tescili yapılacak araçlar için trafik belgesi yerine düzenlenecek ”Tescile ilişkin geçici belge” ile araç tescil ve sürücü belgesi işlemlerinin elektronik ortamda yapılması hedefleniyor. Belgenin geçerlilik süresi içinde bu araçlara ceza uygulanamayacak.

Yeni araçların tescilleri; belge düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi, belgelerin basımı, ilgililerine elden veya posta aracılığıyla teslimi işlemleri, Emniyet Genel Müdürlüğü veya bağlı trafik tescil kuruluşlarınca yapılacak. Aracın belgelerinin basımı ve araç sahiplerine elden veya posta yoluyla teslimi, kamu kurum ve kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerine de yaptırılabilecek.

Sıfır araç satışları da 2.eldeki kadar kolaylaşıyor

Torba yasa ile ikinci el araçların trafik tescil bürolarına ve vergi dairelerine gidilmeden sadece notere gidilerek satış ve devir işlemlerinin yapılması, ruhsatın ve diğer belgelerin posta yoluyla araç sahibine gönderilmesi uygulamasında olduğu gibi, yeni araçların satışında da ruhsat, posta yoluyla araç sahibine gönderilecek ve bürokrasi azaltılmış olacak.

Tescil belgesi eğer bir ay içinde teslim edilemezse de araç sahibine sorumlu tutulmayacak.

Bu süreçte kanun ve yönetmelikte belirlenenlere aykırı hareket edenlere 10 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Yabancı plakalı araçların da eğer Türkiye’de geçerli sigortaları yoksa zorunlu mali sorumluluk sigortası ülkeye girerken yaptırılması gerekecek.

Trafik kazalarının sağlık masraflarını devlet karşılayacak

Sosyal güvencesi olsun ya da olmasın trafik kazalarına karışanlar için üniversitelere bağlı hastaneler, diğer resmi ve özel sağlık kurum ya da kuruluşlarının sunduğu sağlık hizmeti bedelleri SGK tarafından karşılanacak.

Sigorta şirketlerinin sorumluluğu bitiyor

Trafik kazalarına sağlık teminatı sağlayan zorunlu sigortalarda; sigorta şirketlerince yazılan primlerin ve güvence hesabınca tahsil edilen katkı paylarının yüzde 15’ini aşmamak üzere, Hazine Müsteşarlığınca belirlenen tutarın tamamı sigorta şirketleri ve güvence hesabı tarafından SGK’ya aktarılacak. Bu tutar her sigorta şirketi için ayrı ayrı belirlenecek. Aktarımla sigorta şirketlerinin ve güvence hesabının teminat kapsamındaki yükümlülükleri sona erecek. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yüzde 50’sine kadar artırmaya ve azaltmaya yetkili olacak.

Sigorta şirketleri ve güvence hesabınca ödenecek tutarın süresinde ödenmemesi halinde gecikme cezası uygulanacak.

EGM, belediyelere kaynak yaratacak

Belediyelerin kendi bütçelerini kullanarak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek için kuracağı elektronik sistemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, kesilen trafik idari para cezalarının yüzde 30’u ”sistem kullanımı hizmet bedeli” olarak belediyelere ödenecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar