Ticari araç sahiplerine ÖTV'siz araç yenileme fırsatı

Ticari araçların yenilenmelerinde ÖTV alınmamasıyla ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulamaya girdi. Düzenlemeyle hem şehit yakınlarının taşıt alımlarında hem de ticari araç yenilemelerinde artık ÖTV’siz alım mümkün olacak.

Şehir içi taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığında kullanılan ticari araçlar yenilenirken 30 Haziran 2019 tarihine kadar ilk alımda ÖTV alınmayacak.

Hem yolcu hem de yük taşıyan ve binek araç sınıfında sayılmayan araçlar da ÖTV’siz alınabilecek.

ÖTV’siz ticari araç fırsatından kimler yararlanabilir?

Yeni uygulamadan ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabiliyor. Hususi kullanım için kendi adına veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşımak için ticari araç kullananlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu istisnadan yararlanamayacak.

Eski ticari aracı 2 yıl içinde satma şartı

ÖTV’siz ticari araç alımından yararlandıktan sonra, eski ticari aracı yararlandığınız tarihten itibaren 2 yıl içerisinde satmak veya devretmek yoluyla işletme kaydından çıkarmanız gerekli. Bu yapılmadığında yeni alınan ticari araca ilişkin zamanında alınmamış vergiler tahsil edilecek. Ayrıca yeni aldığınız aracı da 3 yıl geçmeden devrederseniz alınmamış olan ÖTV talep edilecek.

Şehit ailelerine ÖTV yardımı

Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise anne veya babası, bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ödemeksizin araç alabilecek. Aracın 5 yıl sonra satılması halinde bu vergi ödenmeyecek.

Şehit eş veya çocuklarından birinin, eş ve çocuğun olmaması halinde şehidin anne veya babasından birinin alacağı “1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, cip, steyşın vagon gibi taşıtlar; eşya taşımaya mahsus 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pikap gibi taşıtlar ile motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerden bir defaya mahsus ÖTV alınmayacak.

Yeni düzenlemeden 1 milyona yakın aracın yararlanması bekleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar