Radara yakalanan sürücü dava açtı kazandı

Kars’ta radara yakalanan bir sürücü, trafik cezasına itiraz ederek dava açtı ve itirazı haklı bulundu.  Sulh Ceza Hakimliği “tuzak kurmanın hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı” gerekçesiyle radar cezasının iptaline karar verdi.

Ali Gaffar Okkan Bulvarı’nda 23 Ekim 2014’te 70 km hızla gitmesi gerekirken 90 km ile gittiği için radara yakalanan sürücü Necat Yağcı’ya 172 TL trafik cezası kesilmişti.

Dava açtı ve kazandı

Fakat sürücü cezaya itiraz etti ve cezanın yasal çerçevede ve hukuka uygun yapılmadığı gerekçesiyle iptali için dava açtı. Sürücünün hız limitini aştığı tespit edilmiş ve bunu kanıtlayan fotoğraf da mevcutken dava nasıl kazanıldı?

Tuzak kurmak hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmıyor

Hız sınırının aşıldığı yerde uyarı işareti bulunmadığı için Sulh Ceza Hakimliği “Yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemenin, tuzak kurmanın, hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı, Yargıtay kararlarının bu yönde olduğu, bu suretle itiraz edenin itirazı yerinde görülmekle usulsüz düzenlenen tutanağın iptaline ve idari para cezasının kaldırılmasına” karar verdi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar