Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

ÖTV'ye zam gerçek oldu, işte artan 2017 ÖTV oranları

ÖTV artık sadece motor hacmine göre değil, araç fiyatlarına göre de hesaplanacak.  ÖTV oranlarına ise zam geldi. Sosyal medyada büyük tepkiye neden olan düzenleme ile araç fiyatları daha da artıyor.

Yıl sonu sıfır araba kampanyalarının duyurulduğu bugünlerde meclisten geçen düzenlemeye göre motor hacimlerinin yanında fiyatlarına göre vergilendirme yapılacak. ÖTV oranlarında değişiklik yapma hakkı da Bakanlar Kurulu’na verildi.

1.6 litre ve altı araçlarda yeni ÖTV oranları

1.6 litre ve altı hacimli araçlar 55 bin TL ve üzeri olmak üzere iki sınıfa ayrılmış. 55 bin TL üzerindeki 1.6 motorlu araçlar için ÖTV artık %45 yerine %74 olacak. ÖTV’nin KDV’si de eklendiğinde vergi öncesi 55 bin TL olan bir aracın yeni ÖTV zammıyla fiyatı 90.000 TL’ye çıkıyor.

1.6 ve 2.0 litre arası araçlarda yeni ÖTV %120!

1.6 ve 2.0 litre arası araçlar da 160 bin TL altı ve üstü olarak ikiye ayrılmış. 160 bin TL altı araçlarda ÖTV %90 olurken, 160 bin TL üzeri araçlarda ÖTV %120’ye çıkarılmış.

Lüks araçlar el yakacak..

Lüks araçlarda ise tablo daha da vahim. 2 litre ve üzeri motora sahip araçlarda da fiyat sınırı 200.000 TL. 200 bin TL altındaki 2 litre ve üzeri araçlarda ÖTV %145 kalırken, 200 bin TL üzerinde yeni ÖTV oranı %168 ‘e çıkarıldı. Yükselen kurlarla birlikte değerlendirildiğinde lüks araçların fiyatlarında çok büyük artış olacak.

Ticari araçlarda ise ÖTV %20 olarak belirlendi. Maliye Bakanı Naci Ağbal düzenleme öncesi açıklamalarında fiyatların artacağı bilgisinin doğru olmadığını söylemişti.

Sıfır araç alırken ödenen vergiler

ÖTV zaten fiyata göre bir oranda alınıyordu. Motorlu taşıtlarda hem ÖTV, hem KDV hem de ÖTV’nin KDV’si alınıyor.

Gümrük vergisi, taşıt alım vergisi, MTV, plaka, ruhsat ve noter harcı ile araç satın almak zaten son derece masraflı bir durumda.

Daha önce otomobilin üç katı vergi ödediğimizi anlatmıştık, son gelişmelerle artık durum daha da ağırlaşmış oldu.

İkinci elde de fiyatlar artacak

Sıfırda artan fiyatlar, ikinci elde de fiyatlara yansıyacaktır. Yani hali hazırda ÖTV zammı yapılan kategorilerde araç sahibi olanların da araçları değerlenmiş oldu diyebiliriz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar