ÖTV Reformunun ikinci adımı motorlu araçlara geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk adımı akaryakıt sektörü için atılan yeni ÖTV düzenlemesinin ikinci kısmının da hazır olduğunu belirterek  “Yılda yaklaşık 12,5 milyar lira ÖTV geliri elde edilen motorlu taşıtlarla ilgili mevzuattaki dağınık yapı toparlanacak ve gri alanlar giderilecek” dedi.

ÖTV ile ilgili düzenlemenin 4 aşamalı olduğunu ve ikinci kısmın hazır hale geldiğini ve akaryakıt sektörünün ardından, şimdi de otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, motosiklet, iş makineleri, hava araçları ve gemiler gibi geniş bir yelpazedeki motorlu taşıtlar alanına el attıklarını anlatan Şimşek, düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Başbakanlığa göndereceklerini ifade etti.

Bürokrasi azaltılacak

Yeni düzenleme ile uzun süredir yatırım yapılan teknolojik altyapının kullanılmasıyla takip ve kontrolün çok daha etkili yapılabilmesi ve bürokrasinin azaltılması planlanıyor. Araç alım satımındaki vergi kaçakçılığını tespit edebilmekte de yeni düzenleme daha başarılı olacak. Hatırlarsanız Maliye, kısa süre önce ithal oto alım satımında büyük bir operasyon düzenlemişti.

Kademeli ÖTV Geliyor

Düzenlemede özellikle bir taşıtın ÖTV’ye tabi olması ve olmamasından ne anlaşılması gerektiği, malların sayılı liste kapsamında olup olmadıklarının nasıl anlaşılacağı ve ihracat istisnasına ilişkin ÖTV ödenerek satın alınan araçların herhangi bir işlem görmeden ihracı durumunda ÖTV’nin geri alınabilmesi gibi konular netleştirildi. Ayrıca engelli vatandaşların araç alımlarında da kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılacağı belirtildi.

Vergi artışı veya azalışı yok

Düzenlemenin amacının mevzuattaki dağınık yapıyı toplamak, belirsizlikleri gidermek ve anlaşılır hale getirmek için yapıldığı, herhangi bir vergi artışı veya azalışı olmadığını belirten Bakan Şimşek şöyle devam etti:

“Yapılan düzenlemeyle herhangi bir vergi artışı, azalışı veya herhangi bir istisnanın kaldırılması söz konusu değil. Farklı düzenlemelerin içinde yer alan istisna uygulamaları ise söz konusu tek tebliğde, daha detaylı ve anlaşılır şekilde toplanacak. Örneğin; diplomatik, petrol arama, malul ve engellilere yönelik istisnaların şartları, bunlardan yararlanabilecekler ve yapılacak işlemler netleştirilecek. Bu tebliğle birlikte 13 yıldır yürürlükte olan ÖTV konusunda yeni bir dönem başlayacak. İlgililerin konuyu anlamak için onlarca farklı mevzuata bakmasına gerek gerek kalmayacak ve vatandaşın işi kolaylaşacak.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar