Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

ÖTV'nin KDV'sinde Kritik Karar Bugün

Beklenmedik bir şekilde, apar topar yapılan son ÖTV zammından, tüm otomotiv sektörünü etkilenecek. 800 binleri görmesi beklenen sıfır otomobil satışlarının bu yıl 600 bin’i bile bulmayacağı söyleniyor. Türkiye’de üretim yapan otomobil üreticileri istihdamı küçültmek zorunda kalabileceklerini açıkladılar. Şu anda sıfır otomobil alırken en düşük motor seviyelerinde bile aracın yarı fiyatı kadar vergi öder durumdayız. Bu rakamlara KDV, MTV ve plaka masrafları da eklenince sıfır otomobilin deyim yerindeyse astarı yüzünden pahalıya gelmiş oluyor.

Son zamla, 1600 cm3 hacme kadar olan araçlardaki %40 olan oran,%45’e çıkarılırken, 2000 cm3 altı için %80 olan oran %90’a çıkarıldı. 2000 üzeri motorlarda ise %130 ÖTV %145 oldu. Zamlar ikinci elde de fiyatları artırdı, ikinci el otomobillerin fiyatları %7.2 yükseldi.

Anayasa Mahkemesi bugün önemli bir karar açıklayacak. ÖTV’nin KDV’si konusunda açılan davaları (otomobil-akaryakıt-alkol-sigara) karara bağlayacak. Uzmanlar konunun Anayasa’nın 73. Maddesine aykırı olduğunu savunuyorlar ve iptalin büyük olay yaratacağını belirtiyorlar. Maliye Bakanlığı da kararı etkilemek için çalışıyor, ÖTV ve KDV’yle ilgili olarak bakanlık yetkilileri sunum yapacak. Sunumda da eğer ÖTV’nin KDV’si kalkarsa 2014 yılında toplayacakları 90 milyar liralık ÖTV’de 16 milyar liralık (ÖTV’nin yüzde 18’i KDV) kayıplarını olacağını anlatacaklar.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar