Otomotivcilerden hurda teşviği ve ÖTV indirimi talebi

Yılın ilk satış rakamlarını değerlendiren OYDER yönetimi Maliye Bakanlığı’na sektörün taleplerini iletmeye hazırlanıyor.

Kur artışıyla birlikte ÖTV zammından da olumsuz etkilenen otomotiv sektöründe ÖTV farksız kampanyaları sonlanırken fiyatlar da artmaya başladı. Otomotiv sektörü yılın ilk yarısı için iyimser değil, pazarda daralma bekleniyor. OYDER yönetimi sektörün çözüm önerilerini değerlendirerek bir dosya hazırladı ve Ulaştırma Bakanlığı’na başvurdu.

Kur artışı ve ÖTV Zammı Fiyatlara yansımaya başladı

Bu yılki iyimser senaryoya göre yüzde 5 ila 10 oranında, kötümser senaryoya göre ise yüzde 20 daralma beklendiğini söyleyen OYDER Başkanı Alp Gülan, “Özellikle yılın ilk 6 ayının oldukça sıkıntılı geçeceği bekleniyor. İkinci 6 ay umuyoruz biraz daha olumlu geçebilir” dedi.

Aralık ayında otomobil satışlarının  yüzde 5.5, hafif ticari satışlarının da yüzde 19 azaldığını, ÖTV ve kur artışının fiyatlara yansıtılmaya başlandığını, etkisinin ilk çeyrekte görüleceğini belirten Gülen, “Her marka yüzde 7 ile 9 arasında zam açıkladı. Fiyat artışları devam edecek. Bunu etkisini ilk çeyrekte göreceğiz. ÖTV artışı nedeniyle talep 2016’nın son aylarına kaydı, kasım satışlarında ciddi artış görüldü” dedi.

Hurda Teşviği ile ÖTV İndiriminin önü açılabilir

Kritik bir dönemde yapılan ÖTV zammı araç fiyatlarına zam olarak yansımaya başladı. OYDER Başkanı Alp Gülan, bu artışın negatif etkilerinin bir nebze olsun giderilmesi için ekonomik ömrünü tamamlamış araçları hurdaya ayıracaklara, yeni araç almaları halinde ÖTV indirimi getirilmesini talep etti.

Gülan, şunları söyledi: “Acilen bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile bu konuda görüşmelere başlıyoruz, umutluyuz. 2017’nin ilk çeyreğindeki daralma ÖTV gelirlerini de etkiler. Dolayısıyla hurda teşviki sektörde toparlayıcı olur. 21.8 milyon ..motorlu kara taşıtı var. 11.1 milyonu otomobil. Yollarımızda 3.5 milyon 16 yaş üstü araç var. AB’deki gibi sürekli bir hurda teşviki uygulanmalı. Tüm sektör dernekleri olarak ilgili kurumlarla görüşlerimizi sıklıkla paylaşıyoruz. Eski teknolojili, yüksek yakıt tüketen, çevreye zararlı, hayati ve yaralanmalı kazalara sebebiyet veren araçların karayollarımızdan kaldırılmalı. Bu konuda hızlı bir düzenleme pazardaki daralmayı azaltabilir.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar