Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomatik vitese ayrı ehliyet verilecek

Ehliyetlerde Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte yenilikler olacağı ve kopyalanması zorlaştırılan yeni ehliyetlerin basılacağı daha önce duyurulmuştu. Geçen yıl Ağustos ayında çıkarılan torba yasa ile yapılan düzenleme artık Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne de girerek 1 Haziran 2015’te yürürlüğe girecek. Düzenlemeyle 25 milyon ehliyet değişecek.

Yasa halen ehliyet sahibi olanları kapsamıyor fakat uygulamanın tam olarak ne şekilde olacağını yönetmelik düzenleyecek. Yeni ehliyet alacaklar için sistemde 10 yılda bir belli kontrollerden geçerek ehliyeti yenilemek, aday sürücülük gibi değişiklikler var.

Yeni ehliyetler Avrupa ülkelerinde de geçerli olabilmeleri için 9 olan Osınıf 17’ye çıkarılıyor. Ayrıca yeni ehliyetlerin 5 veya 10 yıllık geçerlilik süreleri olacak. A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G ve K sınıfı yeni sürücü belgelerinin yeni sınıfları olacak. A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyetler 5 yıl geçerli olacaklar.

Otomatik vites kullananların ayrı bir ehliyet türü olurken, 1997 öncesi ilkokul mezunlarına da ehliyet alma hakkı getiriliyor.

Yeni ehliyetlerin pembe renkli olmaları vatandaşların tepkisine neden olduğu için ehliyetlerin bir kısmının da mavi basılmasına karar verilmişti.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar