Otomatik Vites Ehliyeti Olan Düz Vites Kullanamayacak

Otomatik vites ehliyeti yürürlüğe giriyor. Yeni trafik yasasına göre otomatik vitesli araç kullanmak isteyenler direksiyon derslerinde farklı eğitim alacak ve direksiyon sınavında otomatik vites tercih edebilecek ve otomatik vitese ayrı ehliyet verilecek.

Otomatik Vites

Otomatik vitesli arabayla ehliyet sınavı

Yeni trafik yasasına göre sürücü kursları otomatik vitesli araçlarda bulunduracak ve yeni ehliyet almak isteyen sürücü otomatik vitesli araçla eğitim görmeyi tercih edebilecek. Otomatik vitesli otomobille eğitim gören sürücü adayları direksiyon sınavında da otomatik vitesli araç kullanacak ve B sınıfı ehliyet almayacak.

Otomatik vites ehliyette belirtilecek

Direksiyon eğitimi boyunca ve direksiyon sınavında otomatik vitesli otomobil kullanan sürücü adayı sınavı geçip ehliyet aldığında, ehliyetinde eğitim gereği ”Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” ibaresi yer alacak. Sürücü adayı eğitim gereği ehliyet sınavında da otomatik vitesli araç kullanacak.

B1 Sınıfı Ehliyet

Otomatik vitesli araç kullanmak isteyen ve sürücü eğitimi sırasında otomatik vitesli araç kullanan sürücü adayları B1 sınıfı ehliyet sahibi olacak. B1 sınıfı ehliyet almak isteyenler yazılı sınavda diğer sürücü adayları ile aynı soruları cevaplayacaklar sadece direksiyon sınavında otomatik vitesli araç kullanacaklar.

Manuel Vites Kullanmak İsteyenler

Manuel vitesli araç kullanmak isteyen sürücü adayları, direksiyon eğitiminde manuel vitesli araç kullanacak ve B2 sınıfı ehliyet alacak. B2 sınıfı ehliyete sahip olan otomatik vitesli araç da kullanabilecek ama B1 sınıfı ehliyet sahibi olan sürücü manuel vitesli araç kullanamayacak.

Yeni Ehliyet Yasası

Otomatik Vites Ehliyeti Olan, Düz Vitesli Araç Kullanamayacak

Ehliyetinde ”Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” ibaresi olan sürücüler manuel vitesli araç kullanamayacak. Manuel vitesli araç kullanmak için tekrar eğitim alması ve tekrar direksiyon sınavına girmesi gerekiyor.

Yeni trafik yasası 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. 2016 ehliyet sınavı tarihlerini daha önceden açıklamıştık. Haberimizden ehliyet sınavı tarihlerine de ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar