Noterlerin kullandığı oto satış sistemi çöktü!

Noterlerin kullandığı oto satış sistemi çöktüğü için 2 gündür Türkiye genelinde otomobil satışları yapılamıyor. Sorunun Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklı olduğu tahmin ediliyor, ne zaman çözülebileceği ise belirsiz.

İkinci el otomobil satışlarında tescil işlemleri birkaç yıldır noterlerce yapılıyor. Fakat noterlerle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemleri arasındaki uyuşmazlık nedeniyle veri alışverişi aksadığından devir işlemleri uygulama başladığından beri 5-6 dakika sürecek bir işlem oldukça zaman alıyor, uzun kuyruklar oluşuyor.

Satış veya devri yapılacak aracın, MTV si, gecikme faizi, gecikme zammı, trafik cezaları borcu gibi bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğünden alınıyor. Satışı engellemese de aracın geçerli muayenesinin olup olmadığı ise Ulaştırma Bakanlığı verilerinden alınıyor.

Uzun süredir devam eden bu sorun, nihayet patlak verdi ve oto satış sistemi tamamen çöktü. Yasa çıktığından beri devam eden bu probleme henüz kalıcı bir çözüm getirilmiş değil.

Dünya’da bu iş nasıl yapılıyor diye baktığımızda şaşırtıcı örneklerle karşılaşıyoruz. Almanya başta olmak üzere birçok ülkede noter dahi kullanılmadan alışveriş gerçekleşebiliyor. Temel olarak otomobilin iki önemli belgesi var, biri kayıt belgesi diğeri ise ruhsat. Hemen hemen standart satış kontratları kullanılarak iki kişinin imzasıyla satış gerçekleşebiliyor. Tek yapılması gereken araç sahibinin kaydını sildirmesi, yeni sahibin ise kaydı üzerine alması.  Amerika’da ise eyaletten eyalete uygulamalar değişse de, ehliyetlerin alındığı, test sürüşlerinin yapılabildiği, kayıt tescil ve yenileme işlemlerinin online olarak da yapılabildiği motorlu araç daireleri – DMV (Department of Motor Vehicles) bulunuyor. Noter aracılığıyla satış yapılabilse de, yasal bazı yükümlülükler çıkabildiğinden çok da tercih edilmiyor.

Noterliklerde yapılan araç satış işlemleriyle ilgili bilgi edinmek için Türkiye Noterler Birliği’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar