Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Nihayet: Ehliyet alma sistemi değişiyor

Türkiye’de ehliyet almanın en kolay olduğu ülkelerden biri. Sürücü kursuna dahi devam etmeden ehliyet alabiliyoruz. Dahası ülkemizde ehliyet sahibi kişiler için otomobil kullanma dersleri ve kursları bulunuyor. Ehliyetini alabilmiş birçok kişi trafikte araç kullanamamaktan şikayetçi, bir çoğu da trafiğe çıkmaktan korkuyor.

Bu durumun değişmesi için küçük de olsa adımların atılıyor olduğunu görmek sevindirici. MEB, AB uyum sürecinde özel motorlu taşıt sürücü kurslarıyla ilgili yeni bir taslak hazırladı. Teorik dersler azaltılarak uygulamaya daha fazla önem verilecek. Örneğin en çok zorlanılan konu olan motor dersi kaldırılarak yerine güvenli sürüş dersi getirilecek. Taslağa göre direksiyon dersleri de zorunlu hale getiriliyor.  Hem eğitim alanlarında hem de simülatörlerde yapılan eğitimler sonrası akan trafikte de eğitim almak gerekecek.  Adaylar yağmurlu, kaygan ve normal yolda sürüş deneyimi edinmek zorunda kalacaklar. Eğitim süresi de artılıyor. B sınıfı ehliyet için akan trafikte 12 saat araç kullanabilmesi gerekecek. Eğer dürücü adayı yeterli bulmazsa,  bu eğitimlerden süre sınırlaması olmaksızın yararlanabilecek.

Avrupa’da teorik derslerin en yüksek olduğu ülke, 63 saatle Türkiye. Bu süre 30 saate düşürülecek.  Avrupa ortalaması ise 27 saat. Ayrıca bundan sonra 3 ayrı sınav yerine tek sınav yapılacak.

Direksiyon uygulama sınavına gelince, bildiğiniz gibi bu sınav şu anda 15 dakika sürüyor.  Bu nedenle otomobili bir kez kaldırıp bir bahçede tur atabilmiş herkes ehliyet sahibi olabiliyor. Avrupa’da uygulama sınavı 42 dk, bu süre Türkiye’de de 30 dakikaya çıkartılacak.

Yazılı sınavlar kaldırılarak elektronik sınav sistemine de geçilmesi planlanıyor. 70 puan almanın ehliyet sahibi olmaya yeterli olduğu değerlendirme sistemi de yenilenecek. Bu taslakla,  sürücü adayının yaptığı hatanın durumuna göre değerlendirme yapılacak.

Değişiklikler yeterli mi? Yeterli olmasa da bir başlangıç diye düşünüyoruz. Dünya’nın gelişmiş ülkelerinde ehliyet alabilmek için sadece akan trafikte değil, akan trafikte hem gece hem de gündüz sürüş deneyimi gerekiyor. Ehliyet alıp trafiğe çıkamıyor olmamak için zorunlu sürüş deneyiminin bizce en az 36 saat olması gerekli. Yine de sürücü adaylarının diledikleri kadar akan trafik deneyimi elde edebilecek olmaları çok güzel bir gelişme.

Bu yıl B sınıfı bir ehliyet alabilmenin harç tutarı 313.60 TL olarak belirlenmişti. Ehliyet harçlarında bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor. Fakat yeni düzenleme ile dürücü kurslarının da elektronik ortamda daha iyi denetlenecekleri bir gerçek. Hazırlanan taslağın 2014’te yürülüğe girmesi bekleniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar