Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

MTV Ödemesini Yapmazsanız Ne Olur?

Öncelikle şunu belirtmek lazım, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaçabileceğiniz bir vergi değil. Yılda iki defa ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisini ödememe kararı aldıysanız sıkıntılı günler sizi bekliyor. Maliye MTV vergisini tahsil etmek için birkaç farklı yöntem kullanıyor.

MTV İcrası

MTV ödeme işleminizi 2 dönem (2 yıl) yapmazsanız Maliye Bakanlığının gönderdiği icra ile karşı karşıya kalacaksınız. İlk olarak e-haciz yöntemiyle banka hesaplarınızdan MTV borcu tahsil edilmeye çalışılacak. Bankada borcu karşılayacak kadar para yoksa icra takibi başlatılacak. Eğer icradan kurtulurum diyorsanız araç muayenesinden kaçmanız biraz zor.

araç muayenesi

Vergi borcu varsa araç muayene yaptıramazsınız

Araç muayenesi 2 yılda bir yapılır. Muayene yaptırabilmek içinse aracın herhangi bir vergi borcu olmaması gerekiyor. Vergi borcu olan araçlar muayenesine alınmıyor bile. MTV borcunuz olduğundan araç muayenesini yaptırmazsanız herhangi bir polis çevirmesinde aracınıza veda edebilirsiniz.

Araç muayenesine gitmeden önce, MTV borç sorgulama işleminizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kolayca yapabilirsiniz. MTV hesaplama ve MTV sorgulama nasıl yapılır öğrenmek ve güncel MTV oranları için, 2016 MTV hesaplama, MTV sorgulama nasıl yapılır? yazımızı da incelemenizi öneririz.

MTV borcunuz varsa ve aracınızı araç muayenesine götürmeden vergi borcunuzu ödemek istiyorsanız bunu en az bir gün önceden yapmanızda fayda var. Bazen sistem yoğunluğu nedeniyle vergi ödemesi sisteme aynı gün düşmeyebiliyor. Araç muayene günü verginizi ödediğinizde sitemde gözükmezse araç muayenesini yaptıramayabilirsiniz.

araç bağlama

Araç Trafikten Men Edilirse Ne Olur?

MTV verginizi ödemediniz. Bu nedenle araç muayenesini de yaptıramadınız. Bu durumda herhangi bir polis çevirmesi veya kontrolünde aracınız trafikten men edilir ve bağlanır.

Sonrasında geciktirdiğiniz vergileri faizleriyle ödemek durumunda kalırsınız. Tabi bunların yanında cezalar ve aracın bağlı bulunduğu süredeki otopark ücretleri de dahil edilecek. Eğer cezaları ve vergileri ödemeyip aracınızı geri almazsanız aracınız borçlarınıza karşınız devlet tarafından satılır. Bu tutar borcunuza yetmezse geriye kalan borç icra yoluyla tahsil edilir.

sahibinden

MTV Borcu olan Aracın Satışı

MTV borcunuz var, araç muayenesini de yaptıramadınız ve polis çevirmesine de denk gelmediniz. Aracınızla ilgili yapacağınız resmi her işte bu borçlar karşınıza çıkacaktır.

Arabanızı satmak istediğinizde de ödemediğiniz MTV araç devir işlemlerine engel olacaktır. Aracınızı satabilmek için bütün vergi borçlarını ödemeniz ve muayenesini yaptırmanız gerekiyor. Eğer MTV ödemesini yapmamışsanız, araç satışından alacağınız paranın önemli bir bölümünü vergi borçlarına, cezalara ve faizlere vermeniz gerekiyor.

Motorlu Taşıtlar Verginizi ve diğer vergilerinizi ödemeden aracınızı rahatça kullanamayacağınız ve vergi borçlarından kaçamayacağınız kesin. Bu yüzden MTV dahil olmak üzere vergilerinizi zamanında ödemeniz ve gecikmiş olan vergi borçlarınızı da taksitlendirerek ödemeye başlamanız uzun vadede sizin için daha kazançlıdır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar