MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl indirimli ödenir?

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisini indirimli ödeyebileceğinizi biliyor muydunuz? MTV indiriminden yararlanmak için aracınızın kasko bedelini ve MTV tutarını öğrenmeniz yeterli.

motorlu taşıtlar vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Nasıl Hesaplanır?

MTV hesaplama ile MTV tutarınızı öğrendikten sonra kasko bedelini de öğrenmeniz gerekiyor. Motorlu taşıtlar vergisini indirimli ödemek için aracınızın kasko bedelinin %5’i ödemeniz gereken MTV tutarını aşması gerekiyor. MTV indirimi hesaplama oldukça kolaydır. Örneklersek aracınızın kasko bedeli 100 lira, ödemeniz gereken taşıt vergisi ise 6 lira. MTV tutarınız aracınızın kasko bedelinin %5’ini geçiyor. Eğer kasko değeriniz ve MTV tutarınız bu orana uyuyorsa vergi indiriminden faydalanıyorsunuz demektir.

Kasko Değeri Öğrenme

Motorlu Taşıtlar Vergisi indiriminden yararlanmak için baz alacağınız kasko bedeli kasko şirketinizin sizin aracınıza biçtiği değer değil Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın ocak ayında açıklanan kasko değeridir. Kasko Değer Listesine Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği sitesinden ulaşabilirsiniz.

mtv sorgulama

MTV İndirim Oranı

Aracınızın kasko değerine baktınız ve %5’i MTV tutarınızı geçiyor. Gerekli başvuruları yaptığınızda MTV verginiz aynı yaş gurubundaki bir alt seviyedeki aracın vergisine uyarlanır.

MTV İndirimi İçin Başvuru

Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi için gerekli oranları öğrenip ve aracınızın indirimden yararlanabileceğini tespit ettikten sonra tek yapmanız gereken sigorta acentesine ve vergi dairesine başvurmak. İlk olarak araç sigortanızı yaptırdığınız sigorta acentesine ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu’’nu düzenletmeniz gerekiyor. Bu formu hazırlattıktan sonra formla beraber MTV indirimi dilekçesiyle bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurmanız yeterli.

Eğer fazla vergi ödüyorsanız vergi dairesine başvurmadığınız taktirde vergi indiriminden faydalanamazsınız.

MTV İndirimi Dilekçe Örneği

MTV indirimi dilekçesini Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğüne yazmanız gerekiyor. Dilekçeye isteğiniz, TC kimlik numaranız ve aracınızın  plakasını yazmanız yeterli.

Motorlu taşıtlar vergisi indirimi dilekçe örneği:

                                                                               Tarih:
NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne
Semt/Şehir
Dairenizin …………… TC kimlik nosunda kayıtlı mükellefinizim. Adıma kayıtlı olan…………. plakalı aracıma ait 2015/1 dönemlerine ait MTV ödemesi yapabilmek için kasko bedeli üzerinden ilgili kanun gereği indirimden yararlanmak istiyorum.
Adres:
Ad:
Soyad:
Tel:

Geçmiş MTV Tutarlarını Geri Alma

Eğer 2009 yılı dahil olmak üzere günümüze kadar kasko sigorta değerinin %5’inden fazla MTV ödemişseniz fazla ödediğiniz vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; geri ödeme almanız gereken yılların ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu’’nu sigorta acentesine hazırlatıp ‘’düzeltme dilekçesi’’ ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurmak.

Eğer MTV indirimi kapsamına giriyor ve bugüne kadar bu indirimden haberiniz yoksa, MTV vergilerinin yüksekliğini göz önüne alırsak vergi iadesini ihmal etmemenizi öneririz. Bu arada 2016 MTVödeme tarihleri 1. taksit 2016 Ocak 2. taksit ise 2016 Temmuz ayında yapılacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerlidir?

Motorlu taşıtlar vergisi indirimi otomobil, kaptıkaçtı ve arazi taşıtları için geçerlidir. MTV indiriminden yararlanmak için kasko bedelinizin %5’inin MTV tutarınızı geçmesi yeterli.

MTV’yi bankaların kredi kartı kampanyalarıyla taksitle ve hediyeli olarak ödeyebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar