Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödemeyen 5 milyon araç sahibine Maliye'den uyarı

Ocak ayındaki bir haberimizde Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlarından bahsetmiştik. Motorlu Taşıtlar Vergisi için son ödeme günü 31 Ocak 2013 olarak duyurulmuştu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Antalya’da bir otelde düzenlediği Vergi Dairesi Başkanlıkları Yıllık değerlendirme ve Hedef Toplantısı’ndan önemli kararlar çıkmış olmalı ki, Maliye hızla harekete geçerek borcunu ödemeyen 5 milyon araç sahibine de sms gönderileceğini açıkladı.

MTV Borcunuzu hemen öğrenin

Ocak ayında 2.5 milyar civarında taşıt vergisi tahsilatı gerçekleşmiş durumda. Maliye’nin  yılsonu hedefi 7.4 milyar olarak belirlenmiş. Ocak ayında ödemeyi gerçekleştirmeyen 5 milyon mükellefe ödeme yapmaları gerektiği sms ile hatırlatılacak.  Yine de ödeme yapılmazsa haciz işlemlerinin başlaması söz konusu. SMS uygulamasının Nisan ayı ile birlikte başlaması planlanıyor.

Maliye Bakanlığı tarafından gönderilecek sms lerde borç miktarı bulunmuyor. Borç tutarının değişiklik gösterebilmesi ve kişisel bilgiye girmesi nedeniyle smsler yalnızca hatırlatma ve uyarı mahiyetinde. Borç sorgulamaları ve ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması yaparak kredi kartıyla yapılabiliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre bugüne kadar 3.5 milyon kişi bu adresten borç sorgulaması yapmış.  İkinci bir alternatif anlaşmalı bankaların internet bankacılık hizmetlerinden veya şubeler aracılığıyla ödemek. Son olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini kabul eden Vergi daireleri aracılığıyla ödeme yapmak da mümkün.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar