Minibüslerde para dönemi kapanıyor

İstanbul’un 2015-2019 aralığı için stratejik planı İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklandı. İstanbul için köklü dönüşümlerin hedeflendiği planda kentin en önemli sorunlarından ulaşım konusu için de ilginç çözümler var.

İstanbulkart minibüs ve dolmuşlarda da geçerli

Plana göre raylı sistem uzunluğunun çoğunluğu Anadolu yakasında olmak üzere %140 artırılacak. Toplu taşımada yaygın kullanılan İstanbulkart, minibüs ve dolmuşlarda da geçerli hale getirilecek. Otobüs minibüs ve taksiler engelli kullanımına uygun hale getirilecek.

Taksi Çağrı Merkezi hayata geçirilecek

Taksilerin ise merkezi bir sistemden yönlendirilmesi sözkonusu. “Taksi Çağrı Merkezi” adlı proje ilk ortaya çıktığında taksicilerden büyük tepki görmüş ve taksiciler bir gün süreyle kontak kapatmışlardı. Son durumun ne olacağını ise zaman gösterecek.

Diğer bir yenilik, 2019 yılına kadar minibüs, taksi ve servis araçlarının internet üzerinden ruhsat alabilmeleri için altyapı oluşturulması çalışması. Parkların ve yeşil alanların da artırılması plan dahilinde.

Deniz yolunun geliştirilmesi için 10 yeni gemi alınması planlanıyor. Deniz taşımacılığı içinse şehir dışındaki noktalara iskeleler kurulacak. Haliç’e yüzer iskeleler kurulması, Karaköy iskelesi, Adalar sahil düzenlemeleri 2019’a kadar tamamlanacak.

Daha önce duyurulmuş olan ve metrobüsle entegre edilerek minibüsleri bitireceği iddia edilen “Havaray” projesinden planda söz edilmiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar