Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Lüks otomobillere dev soruşturma

İthal edilen otomobillerin gümrük beyanlarında gerçek fiyatlarının yer aldığını fakat ülkeye girişteki tescil işlemlerinde ederinden daha düşük tutarda faturalandırıldıkları ortaya çıktı.

Normalde 100 bin avroluk bir otomobil için 190 bin avro kdv ve ötv ödemesi yapılması gerekiyor. ÖTV ve KDV’den kaçmak için ithal otomobillere sadece 1000 avroluk fatura kesilerek 900 avro vergi ödendiği anlaşıldı.

Geçmişe dönük tarama yapılacak

Durum anlaşılınca, 2000 otomobilde daha aynı kaçakçılığın yapıldığı belirlendi. Bu otomobillere el koyularak ruhsatlarına “ Satılamaz” şerhi düşüldü.  Olayı geriye dönük de kontrol eden müfettişler 45 bin lüks otomobili incelemeye aldılar. Bu araçlardan da ithalatında bu tür bir duruma rastlananlara el koyulacak. İkinci el ithal otomobil sahiplerini de zor durumda bırakabilecek bu durum 200 bin kişiyi mağdur edebileceği tahmin ediliyor.

200 bin ithal oto sahibi mağdur olabilir

Otomobil ithalatçıları Derneği Gümrük Danışmanı Halil Çebi, “Bu otomobiller Sanayi Bakanlığı denetiminde TSE yetkililerince tam tespit yapılarak, sıfır ve kullanılmamış statüsünde belgelendirilir. Otomobiller, gümrük yetkililerince muayene ve tespit yapılarak vergileri ödenerek ithal edilir. İthalatçı, otomobilleri ya direkt ya da bayileri aracılığıyla tüketiciye satar. Tüketici bu aşamaların hiçbir safhasında yoktur” dedi.

Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gümrük yetkilileri, yıllar sonra söz konusu otomobillere yurtdışında trafik tescili yapıldığı gerekçesiyle kaçak olduğunu iddia ederek el koyma işlemini yürürlüğe koydu. Bu otomobiller kusurluysa ve ithali mümkün değilse neden devlet kurumları otomobillere ithal onayını uygun gördü? Bu şekilde yaklaşık 45 bin otomobil bulunmakta. Bu araçların en az 3 veya 4 satış gördüğü düşünülürse mağdur sayısı 200 bine ulaşır. Bu araçların ithalatı sırasında hiçbir sorumluluğu olmayan müşterilerin suçu yok. Yetkililerden gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz.”

Tasit.com’da daha önce İstanbul Oto Galericileri Oto Alım Satım Yıkama Yağlamacı Esnaf Odası Başkanı Kenan Taşlıdağ ithal araçlarla ilgili en çok karşılaşılan sorunlara değinmişti:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar