Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Köprüler ve otoyollar para basıyor

Köprüler ve otoyollardan toplanan rakamlar devletin hatırı sayılır gelir kaynakları arasında yer alıyor. Bir zamanlar masraflarını çıkardıktan sonra ücretsiz olacağı söylenen köprüler para basmaya devam ediyor. Bugüne kadar ödediğimiz miktarlar birçok köprü yapmaya yetecek seviyede.  Son 10 yılda köprü ve otoyollardan tam 4 milyar 876 milyon 309 bin 868 TL gelir elde edilmiş.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bilgilendirmesine göre son 10 yılda köprülerden geçen araç sayısı 1 milyar 599 milyon 278 bin 128 olurken, otoyollardan 1 milyar 931 milyon 355 bin 801 araç geçti.

Bir zamanlar İstanbul Trafiği ve Eski İstanbul Manzaraları

2004 yılından beri 3 milyar 531 milyon aracın geçtiği otoyol ve köprülerden en fazla geçiş ise 2014 yılında olmuş. Sadece geçen yıl köprü ve otoyollardan elde edilen gelir 469 milyon 120 bin 277.

Köprüler para basıyor

Köprülerden günde ortalama 400 bin araç geçiyor. Sadece köprülerden elde edilen gelir saniyede 5 dolar, otoyollarla birlikte ise 15 dolar seviyesini geçmiş durumda.

Boğaziçi Köprüsü’nden Yürümenin Kısa Tarihi

Geçen yıl 41. Yaşını kutlayan Boğaziçi Köprüsü 29 Ekim 1973 tarihinde açılmıştı.  Kendisini amorti ettikten sonra bedava olacağı söylenen köprü masrafları çıktıktan sonra 2. Köprünün inşaatı başlamıştı. O günden beri siyasilerin seçim söylemlerinde köprülerin ücretsiz olması veya yarı fiyata düşürülmesi hep vadedilen fakat hiçbir zaman gerçekleştirilmeyen bir konu oldu. Bu kadar gelir getirmesi öngörülmeyen köprüyü 1983 seçimleri öncesi Turgut Özal satmaya çalıştığında büyük tepki toplamıştı.

17 Aralık 2012 tarihinde yeniden köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesi açılmış, en yüksek fiyatı veren Koç Grubu ihaleyi kazanmış fakat daha sonra ihale iptal edilmişti. 2014 yılında ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarının özel bir şirket tarafından işletileceği duyurulmuştu.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar