Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kış Lastikleri Artık Otomobillerde de Zorunlu Oldu

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelgeyle, kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Daha önce ticati araçlarla kamyon, otobüs, minibüs gibi büyük araçlarda takıması zorunlu olan kış lastikleri otomobiller için de zorunlu olacak.

İlk uygulamanın Edirne’de yapıldığı kış lastiği denetiminde kış lastiği bulunmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarla birlikte otomobillere de 77 TL ceza kesildi.  Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği kullanmayan sürücülerin yolda kalarak, kış lastiği takmış sürücülerin devam etmelerine de engel olduğunu ve buzlu karlı yollarda kış lastikleriyle kaza riskinin azaldığını söyledi.

Ticari araçlar Aralık ve Nisan ayları arasında kış lastiği takmak durumundalar.  Avrupa’da da kış aylarında kış lastiği kullanımı zorunlu. Lastik markaları 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiğinin mutlaka kullanılmasını öneriyorlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü, afiş ve bilgi notlarıyla da vatandaşları kış lastiği konusunda uyarmaya başladı. Kış lastiği konusunda yanlış bilinen yargıların sıralandığı afişlerde, “Yaz lastiğim daha yeni dişleri de iyi durumda neden bir takım daha lastik alayım” diye düşünenlerin, 2 yılda bir lastiklerini değiştirmek zorunda kaldıklarını, yaz şartlarında yaz, kış şartlarında kış lastiği kullananların ise lastiklerini 4 yıl kullanabilecekleri belirtiliyor.

Sadece öne kış lastiği takılmasının, karlı ve buzlu zeminlerde ani fren ve direksiyon hakimiyetinde sıkıntı yaşanmasına sebep olacağı vurgulanan afişlerde, “Benim arabam dört çeker. Kış lastiği benim için gereksiz” diye düşenen sürücülere de dört çeker araçlarda da kış lastiğinin gerekli olduğu uyarısı yapılıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar