Kış lastiği zorunluluğu yarın başlıyor

Kış şartlarına uygun olmayan lastiklere sahip araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek.

Geçen yıl 3.313 ticari araç sahibi kış lastiği takmadıkları için 1 milyon 951 bin 119 TL para cezası ödediler.

Şehir içindeki binek araçlar içinse zorunluluk bulunmuyor. Fakat hava şartlarının gerektirdiği durumlarda Valilikler otomobillerde de kış lastiğini zorunlu kılma yetkisine sahipler. Geçen yıl bir çok ilde otomobiller için de kış lastiği zorunlu kılınmıştı.

Kış lastiği ne zaman kullanılmalı?

Havalar soğuyunca yaz lastikleri sertleşerek yol tutuşunu zorlaştırıyorlar. Soğuk havada sertleşen bu lastiklerin fren mesafesi de uzadığından tehlike artıyor.

Neden kış lastiği kullanmalı?

Kış lastiklerinin en önemli farkı +7 dereceden düşük hava şartları için üretildiklerinden soğuk havalarda sertleşmemeleri ve daha iyi yol tutuşu sağlamaları. Kış lastikleri fren mesafesini 8 metreye kadar kısaltabiliyorlar.

Kış lastiği almak niyetindeyseniz markaların bu dönem lastik markaları hediyeli kampanyalar düzenler, incelemenizi öneririz. Kış lastiği seçerken en çok yapılan hataları da bilmenizde yarar var.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar