Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kış lastiği artık otomobillere de zorunlu, takmayana para cezası var

Zorunlu kış lastiği uygulaması, ticari araçlar için 2012 yılından beri var.  Bu kıştan itibaren artık otomobiller de Aralık-Nisan döneminde kış lastiği kullanmak zorunda.  Kış lastiği kullanmamanın cezası otomobiller için 625 TL olacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde “Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir” deniliyor.  Konuya açıklık getirmek için açıklama yapan LASİD, otomobiller için kış lastiği zorunluluğunun şehirlerarası yollarda olduğunun altını çiziyor.

Şehirlerarası yollarda zorunlu, il sınırları içinde Valiliğe bağlı

4 aylık kış döneminde kış lastiği otomobiller için de şehirlerarası yollarda zorunlu. Şehir içlerinde ise sıcaklıklar dikkate alınarak Valiliklerce belirlenecek. Valilikler tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1 ay da uzatabiliyor.

Zincir varsa da kış lastiği zorunlu

Patinaj zinciri varsa da aracınızda, kış lastiği zorunluluğu ortadan kalkmıyor. Sadece buzlu zeminde kullanılan çivili lastikler kış lastiği yerine geçecek. Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçlarda kışın zincir bulundurmak da zorunlu.

Belediyeler de denetleyecek

Kış lastiği uygulamasının denetiminde ek yetkilendirme de yapıldı. Şehirlerarası yollarda EGM, Jandarma , Gümrük sınır denetim birimleri ile birlikte belediye birimleri de kış lastiği denetimi yapacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar