Kilometre dolandırıcılığına hapis cezası

İkinci el araç alım satımında kilometre dolandırıcılığı eskiden çok daha yaygınken şimdilerde eskisi kadar radikal değişikliklere pek rastlanmıyor. Bu konu sadece ülkemizde değil Avrupa’nın da başını ağrıtan bir durum olduğundan AB, üreticilerin oynanamaz ve değiştirilemez kilometre göstergeleri üretmelerini şart koşmaya, hatta ortak bir kilometre veritabanı ile kilometreleri takip etmeye hazırlanıyordu.

İkinci el araçlarda kilometre dolandırıcılığı nasıl yapılıyor?

Hal böyleyken ülkemizde benzer durumlar için örnek teşkil edebilecek bir durum yaşandı. Sakarya’da sattıkları bir arabanın kilometresini 140 bine düşürdükleri iddiasıyla yargılanan iki kişi 10 ar ay hapis ve 19.580 TL para cezasına çarptırıldı. Ayrıca bu kişiler 5 yıl süreyle de denetime tabi tutulacak.

Kilometre ile eğer serbest meslek sahibi oynarsa ceza büyük

3 yıl önce gerçekleşen olay, hukuki süreçler nedeniyle yeni sonuçlanabilmiş. Beğendiği ve 110 bin kilometrede olduğunu zannettiği aracı 47 bin TL’ye satın alan alıcı, kilometrenin düşürülmüş olduğunu aracı satmaya kalktığında anlamış. Aracı kendisine satan kişiden şikayetçi olunca muayene kayıtları incelenmiş ve önceki muayenelerde aracın 222 bin 932 kilometrede olduğu ortaya çıkmış. Araç muayene kayıtlarının hayati önemi burada da kendisini göstermiş. Aracı satan kişinin işyeri sahibi olması nedeniyle “ serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açılmış.

Ceza, kilometre ile kimin oynadığına göre değişiyor..

İşyeri sahibini ve satış sorumlusunu mahkeme suçlu bulmuş ve hapis cezası ile birlikte para cezasına hükmetmiş. Dava kilometre düşürmek dolandırıcılığı olmadığı için bu yönde bir karar olmuş olabilir çünkü kısa süre önce Isparta’da aracının kilometresini düşürerek satan bir kişiye sadece 5 bin TL tazminat cezası verilmişti.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar