Kadın olup otomobil kullandıkları için hapisteler

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan sınırında yakalanan iki sürücü, kadın olup otomobil kullanmak suçundan 25 gün hapis cezası aldılar.

NY Times’ın haberine göre Suudi aktivistler, otomobil kullandıkları gerekçesiyle hapse atılan iki kadının serbest bırakılması ve kadınların sürüş hakkı için Suudi Kralı’na başvurmuşlar.  “Oct26driving” adıyla bilinen grup bu konudaki çalışmalarını uzun süredir yürütüyor olmasına rağmen henüz bir sonuç alabilmiş değiller.

16 bin Suudi kadın, otomobil kullanmak istiyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nce verilen geçerli sürücü belgelerine sahip iki kadın kendilerine ait olan otomobilleri kullandıkları için şu anda hapisteler. Yolculuğu sırasında kendisini kameraya alan kadın sürücünün videosu 1 milyon gösterime yaklaştı.

Sınıra geldiği zaman sınır görevlilerinden Suudi Arabistan’a geçiş izni isteyen Loujain al-Hathloul’un pasaportuna el konularak aracında bir gece bekletiliyor. Sosyal medyadan durumu paylaşan kadın üşüdüğünü ve aç olduğunu yazınca kadın dayanışması imdadına yetişiyor. Yaptığı çağrı sonrasında kendisine Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan bir Suudi kadın yiyecek ve ekipman ulaştırmış.

Ülkelerine geri dönebilmek için u dönüşü yapmaları söylenerek kandırılan kadınlar Suudi Arabistan toprağına giriş yaptıkları anda tutuklanmışlar. 25 gün uzatılan hapis cezası ile birlikte ülkenin daha önce otomobil kullanmak istedikleri için büyük mücadele veren kadınları destek videoları çekip yayınlamaya başladılar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar