Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kademeli ÖTV geliyor

Geçtiğimiz yılbaşında ÖTV’ye ani bir zam yapılmıştı. Şimdi ise tam aksi yönde bir gelişme gündemde. 10.Kalkınma Planı’nı hazırlayan komisyonun raporunda ÖTV ile ilgili önemli maddeler yer alıyor.  Komisyona göre ÖTV oranının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Her 100cc için ayrı vergi sınıfı

Türkiye’de üretilen araçların çoğunun 1600cc altında olduğunu belirten komisyon her 100 cc için farklı bir ÖTV skalası getirilmesi gerektiği görüşünde. Önerilen düzenleme ile 1300 cc ve 1600cc araçların farklı vergi seviyelerinde olmaları ve düşürülen ÖTV ile Çin ve Hindistan’dan gelen düşük kalitedeki otomobil ithalatının önüne geçilmesi gerektiği savunuluyor.

ÖTV oranları şu anda 1600 cc ve altı için %45, 1601-2000 cc arası için %90, 2000 cc ve üzeri araçlarda ise %145 olarak uygulanıyor. Geçtiğimiz yılbaşında alınan ani bir kararla ÖTV %40’tan %45’e, %80’den %90’a ve %130’dan %145’e yükseltilmişti. Ayrıca kredilere getirilen kısıtlamalarla otomobilde peşinat devri başlatılmıştı.

Zamlı ÖTV ile 1.6 ve altı araçlarda 2.500TL’ye varan fiyat artışı olurken, 2000 motora kadar olan araçlarda bu artış 6 binlere, 2000 üzeri motorlu araçlarda ise 25 binlere çıkmıştı. MTV, trafik tescil ve plaka vergileri de eklenince yükselen fiyatlar 2014 araç satışlarını önemli ölçüde düşürdü.

Dünyada otomobil vergileri motor hacminden ziyade emisyon kriterine göre belirleniyor. Özel ihtisas komisyonunun 10.kalkınma planı raporunun tümüne şuradan ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar