Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Kaçak geçiş cezaları nihayet değiştirildi

İstanbul’da trafiğe çıkan tüm araçların kabusu köprü ve otoyollarda kaçak geçiş cezalarına nihayet bir düzenleme getirildi. Cezalara baz oluşturan “güzergahın en uzak mesafesi” ibaresi “giriş çıkış yapılan mesafe” olarak değiştirildi. 7 günlük ceza ödeme süresi de 15 güne çıkartıldı.

Köprü geçiş cezası araç sattırdı

Köprü ve paralı otoyol geçişlerinde kartı veya bakiyesi olmayan sürücüler için normalde ceza geçiş ücretinin 10 katı. Fakat “en uzak mesafe” ibaresi nedeniyle bu cezalar 80 kata kadar çıkmış ve bazı araç sahiplerine 100 bin TL’nin üzerinde cezalar çıkartılmıştı. Bu haksız cezaları ödemek için aracını satmak zorunda kalanlar olduğu öğrenilince ve tepkiler şikâyetler artınca yeni bir düzenleme getirildi.

Yeni düzenleme ile köprü ve otoyol geçişlerinde kesilen astronomik cezalar yüzünden oluşan mağduriyetler önlenmiş olacak. Geçmişe dönük kesilen cezalar için bir gelişme olmasa da en azından bundan sonrası için durum önlenmiş olacak. Artık ücreti ödenmeden yapılan geçişlerde giriş çıkış yaptığı mesafe için olan geçiş ücretinin 10 katı ceza ödenecek.

Tebligata düşme süresi 15 güne çıkarıldı

Cezaları artık tebligata düşmeden 15 gün içinde ödeme imkânı da getirildi. Düzenlemede yap-işlet-devret modeli ile yapılan otoyolların, kullanımda olan diğer otoyolların geçiş ücretlerinden çok daha yüksek oluşu da eleştirildi ve bu yüksek ücretlerin uygulamada oluşturacağı sorunlara da dikkat çekildi.

Yabancı plaka köprü cezasını gümrükte ödeyecek

Köprülerden ve otoyollardan ücretsiz geçen yabancı plakalı araçlara da düzenleme getirildi. Aracı kullanan kişinin Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın yabancı plakalı araçların geçiş cezalarının gümrük giriş çıkış kapılarında tahsil edilecek. Geçiş cezasını ödemeyen yabancı plakalı araçların ülkeye giriş çıkışlarına izin verilmeyecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar