Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci El Otomobillere Garanti Zorunluluğu Geliyor

Yeni çıkacak olan Tüketici Koruma Kanunuyla, satışı yapılan her ikinci el ürünün en az 1 yıl garantisi olmak zorunda.

Tüketici Koruma Kanunu’nda 28 Mayıs tarihinde yapılacak değişiklik her türlü ikinci el ürün satışına yeni düzenlemeler getiriyor. Artık otomobil dahil ikinci el olarak satılan her ürün için satıcılar en az1 yıl garanti vermek zorunda kalacaklar.

Yeni kanunla bit pazarından alınan bir üründe bile satıcının satmış olduğu üründen 1 yıl sorumlu olması sağlanacak. İkinci ele ve sözleşmelerine de getirilen yeni haklarla kaliteli ve güvenilir bir alışveriş ortamının yaratılması amaçlanıyor.

Eski yasa ile yeni yasa arasında ciddi farklar olduğunu söyleyen Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu, ikinci el beyaz eşya telefon gibi ürünler satın alındıktan sonra garanti süresince 4 defa arıza olması halinde parasını geri alma veya ürünün yenisini isteme hakkı doğacağını söylüyor. Konu sadece satıcı ile de bitmiyor, bayiler ve üreticiler de sattıkları üründen daha fazla sorumlu olacaklar.

İkinci el otomobillerde nasıl olacak?

Tüm bunlar otomobile nasıl yansıyacak?  İkinci el otomobilde de geçerli olacak yasa, 2.el otomobil almak isteyenlere daha güvenli bir alışveriş ortamı sağlayabilir. Tıpkı sıfır araçlarda olduğu gibi bir garanti mi yoksa 4 arıza ile yeni bir otomobil imkanı mı olacağını yasa çıkana kadar bilemeyeceğiz.

2.el otomobillere de garanti

İkinci el otomobillerde yeni bir dönemin başlıyor olduğunun ilk ve en önemli göstergelerinden biri bu yasa olacak. Yasaya göre zaten yetkili satıcıların sunacakları garantilerin, otomobil üreticilerini de dahil eden bir boyutu olacak. Otomobil üreticilerinin bir süredir ikinci el araçlara olan yönelimi, sıfır satışlarının ağır vergi ve düzenlemelerle azalmasından sonra daha da artabilir.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar