Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci el otomobilin kazancı: Motorlu Taşıtlar Vergisi

Ocak ve Temmuz aylarında otomobillerin motor hacimlerine ve yaşlarına göre değişen Motorlu Taşıt Vergisi rakamları açıklandı. İlk ödemenin 31 Ocak 2013 Perşembe akşamına kadar yapılması gerekiyor.

1-3 yaş arası otomobillerin motorlu taşıt vergileri oldukça yüksekken, motor hacmi yüksek olup da yaşı olan araçlarda ödenmesi gereken rakamlar neredeyse yarı yarıya düşüyor. 1300 cm3 ve altı motor hacmine sahip araçlarda bu yıl 6 aylık vergi 258,5 TL iken, 1600 cm3 e kadar olan araçlarda 431,5 TL olarak belirlenmiş. 6 aylık vergiler 9.401.5 TL’ye kadar çıkıyor.

Örneğin 7 yaşında 1600 cm3 e kadar hacmi olan bir otomobiliniz varsa ödeyeceğiniz rakam  180,50 TL iken, aynı otomobil eğer sıfır veya 1-3 yaş arasındaysa ödemeniz gereken rakam 431.50 TL. İkinci el otomobillere yönelen bir çok kişinin önemli bir nedeni de Motorlu Taşıtlar Vergisinin ikinci el araçlar için daha indirimli olması.

Türkiye, Dünyanın en yüksek Motorlu Taşıt Vergisi oranlarına sahip ülkelerinden biri. Avustralya’da bu vergiler, 90-480 avro, Arnavutluk’ta 39,392 avro,  Avusturya’da 72 avro, Belçika’da 150 avro, Kanada’da 21-108 avro, Hırvatistan’da 48-165 avro arası olarak seyrediyor ve İzlanda’da 244 avro’dan daha fazla olamıyor.  Birçok Avrupa ülkesi, otomobilleri çıkardıkları karbondioksit gazı oranına göre vergilendiriyor. Doğa dostu otomobillere ise vergilerde bazı ülkeler çok ciddi indirim sağlanırken, bazıları ise hiç almamayı seçiyor. Bu durum belki de gelecekte Türkiye’de de elektrikli otomobillerin daha çok tercih edilmesi için bir etken olabilir.**

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması yaparak kredi kartıyla yapılabiliyor. İkinci bir alternatif anlaşmalı bankaların internet bankacılık hizmetlerinden veya şubeler aracılığıyla ödemek. Son olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini kabul eden Vergi daireleri aracılığıyla ödeme yapmak da mümkün.

Geçmişe yönelik borçlar da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden sorgulanarak yine kredi kartı aracılığıyla ödenebiliyor.

*Kaynak:OYDER
**Kaynak:OECD istatistikleri

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar