Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci el araç satışlarına yeni şartlar getiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışlarına yönelik hazırlanan yönetmelik taslağının çalışmalarını hızlandırdı.

Yeni dönemde 2.el araç alım satımıyla uğraşanlar yetki belgesi almak ve motor şanzıman gibi parçalara garanti vermek zorunda kalıyorlar.

Ayrıca 8 yaş veya 160 bin km nin altındaki araçlara da ekspertiz raporu mecbur hale getiriliyor.

Yeni düzenlemeyle değişecek olanlar şöyle:

Yetki belgesi ve sabıka

2.el araç ticareti yapacak esnafın her işletmesi için bir yetki belgesi alması gerekecek. Yetki belgesi alabilmek için de hırsızlık, dolandırıcılık, kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olma şartı aranıyor. Bakanlık öngörürse bu kişilerin bazı eğitim ve belgeleri de edinmeleri gerekebilecek.

Taşıt kartı uygulaması

Satılık her 2.el araba için satın alacak kişiye verilecek taşıt teslim belgesi düzenlenmesi gerekecek.Satışa sunulan araçların üzerlerinde de aracın markası model yılı bir kısmı saklanarak motor ve şasi no, plaka, yakıt türü, kilometre, boyalı ve değişen parçaları gibi bilgilerin yer aldığı bir tanıtım kartı olmak zorunda olacak.

Garanti ve ekspertiz raporu şartı

8 yaş veya 160 bin km altındaki 2. el araçlar için satış öncesinde ekspertiz raporu alma ve alıcıya bir kopyasını teslim etmenin de zorunlu olması için çalışılıyor. Motor ve şanzıman gibi parçaların da 5 bin km’ye kadar veya 3 ay süreli garantili olacak şekilde satılması zorunlu olacak.

Hürriyet’ e konuşan Bakan Tüfenkçi, “sıfır satışlarından çok daha fazla ikinci el araç satışının olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Önemi rakamlarda da görülen sektör için Bakanlığımıza verilen görev ve yetki doğrultusunda, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı çalışmalarına hız verdik. Bu düzenleme ile ikinci el araç ticaretinde aktör profili netleşecek. Amacımız kayıt dışı faaliyetlere dur demek ve vergi kayıplarının önüne geçmek. Yine ikinci el araç alım satım işi ile uğraşanların taşıması gereken nitelikleri belirlemeyi ve bu kişilerin meslek itibarını korumayı hedefliyoruz.”

Taslak daha önce gündeme geldiğinde ikinci el araç piyasasında da tepkilere neden olmuştu. Yorumlarınızı aşağıdaki alana bırakabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar