Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hurda araçlar yollardan çekiliyor

Trafikte tehlike saçan hurda araçlar yollardan temizleniyor. 2012 Mayıs ayında, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesi ve bu araçlardan çıkan parçaların trafiğe yeniden kazandırılması için çalışma başlatılmıştı. Bugün itibariyle plan yürürlüğe girmiş bulunuyor.iett1990 ve daha öncesinde trafiğe çıkan kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs tanker ve çekiciler, sahiplerine araçların ağırlıkları doğrultusunda ödeme yapılarak hurdaya çıkartılacak. Hurdaya çıkarılan araçların parçalanarak geri dönüşüme gönderilmesi planlanıyor. Uygulamayla Türkiye’nin yurtdışından ithal ettiği hurda miktarının da düşürülmesi, nakliye sektöründe fiyat dengesinin sağlanması ve çevre kirliliğinin önlenmesi planlanıyor.

Özellikle İETT özel halk otobüsleri arasında çok sayıda eski araç bulunuyor. Acaba uygulamaya İETT’ye bağlı halk otobüsleri de dahil edilecek mi merakla bekliyoruz.hurdaHurdaya ayrılması gereken kayıtlı yaklaşık 486.426 araç bulunuyor.  Bu araçların 181 bin 283’ü kamyon, 213 bin 977’i kamyonet, 52 bin 157’i minibüs, 30 bin 850’si otobüs ve 8 bin 159 tanesi de özel amaçlı araçlar. Hurdaya ayırma işlemlerinin 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Araçlar, Hurda İşletmesi Müdürlüğü’nün tesislerinin bulunduğu Kırıkkale, İzmir Aliağa ve Kocaeli Seymen’deki Hurda Müdürlüklerinde teslim alınarak imha edilecek.

Araçların trafikten çekilmesine 1980 yılı öncesi modellerle başlandı. 1985 model ve öncesi araçlardan 76.390 tanesi toplanmış durumda. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’ın açıklamasına göre haftada yaklaşık 150 araç bakanlığa teslim ediliyor.

1990 ve öncesi model araçlar Temmuz 2013’e kadar teslim edilebilecek.  Bu tarihe kadar bakanlığa teslim edilemeyen araçlar için 31.12.2012 tarihine kadar süre tanınıyor.

Hurdaya ayrılacak araçlar için yapılacak ödemeler aracın ağırlığına ve yılına göre kg başı 0,8 TL ile 1,5 TL arasında değişiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar