Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Hızlı Geçiş Sistemi- HGS- Neler getiriyor?

1 Ocak 2013 tarihinde tümüyle uygulamaya girecek olan HGS sistemi çok konuşulsa da aslında içeriğinin ve getirdiği avantajların çok da bilinmediği bir gerçek. Bu haberimizde Hızlı Geçiş sistemi neler getiriyor, avantajları neler gibi konulara değinmek istiyoruz.

HGS’nin en önemli avantajı..

Hızlı Geçiş Sistemi’nin en büyük avantajı geçişlerin %20 indirimli olması, geçişlerin durmayı gerektirmemesi ve kartın pilsiz çalışması. Kart sistemi çalışma enerjisini radyo frekanslarından sağlıyor. HGS, otoyollar ve Boğaz köprüsü geçişlerinde kullanılabilecek. Diğer geçiş sistemlerine göre daha yaygın bir ağı olan PTT şubelerinden temin edilebilecek olması da getirdiği diğer bir rahatlık. Kartın kopyalanamaz olduğu iddia edilse de, her şeyin mümkün olduğu ülkemizde buna inanmakta güçlük çekmiyoruz dersek yalan olur.

5 kategoride HGS ücreti

HGS, araçları aks sayılarına ve aks aralıklarına göre 5 farklı sınıfa ayırıyor. Her araç kendi sınıfına uygun HGS kullanmak durumunda, aksi takdirde kara listeye alınıyor. Ağır vasıta araçlar da maksimum aks sayılarına göre sınıflandırılıyor ve eğer geçiş sırasında kaldırılan aks olursa, akıllı sistem ücretlendirmeyi yere değen aks sayısına göre değiştirebiliyor. Çekici ve Dorselerde toplam aks sayısına göre HGS alınacak ve HGS cihazı da çekici plakasının üzerine kayıt ettiriliyor olacak.

HGS Bakiyesi yeterli olmazsa?

Bunlardan ayrı olarak, HGS hesabında sürekli olarak geçiş için yeterli kredi bulundurulması gerekiyor. HGS hesaplarına posta çeki hesaplarından veya PTTBonus Kredi kartından otomatik ödeme verilmesi mecburi bir hale geliyor.  İlk kart alımlarında en az yatırılması gereken miktarlar 1.sınıf araçlar 30TL, 2.sınıf araçlar 37TL, 3.sınıf araçlar 53 TL, 4.sınıf araçlar 67.50 TL ve 5.sınıf araçlar 81.50 TL olarak belirlenmiş durumda. Hesabınızda geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 7 gün içerisinde tutar yatırılmazsa kart iptal edilerek PTT tarafından tebligat başlatılıyor.  Ve üstelik yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler 7 gün içinde yükleme yapılmaması durumunda 11 kat pahalı olacak!

Kendi şeridinden geçiş yapmayana 11 kat ceza

Hızlı geçiş , gişe üzerindeki bilgi panosunda HGS yazılı olan ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden  yapılabilecek. Her abone kendi geçiş sistemiyle uyumlu şeritten geçiş yapmak durumunda, aksi takdirde 11 kat ceza burada da sözkonusu. Hatalı geçişlerin tek istisnası, sisteme son 7 gün içinde abone olmuş olmak. Bu durumda hatalı geçişe ceza kesilmiyor.

HGS ile ilgili ayrıntılı bilgi için, hgs@ptt.gov.tr adresine veya  444 17 88 numaralı telefondan PTT Çağrı Merkezlerine ulaşabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar