HGS yerine OGS gişesinden geçerseniz ne olur?

HGS yerine OGS‘den yanlışlıkla geçmek yada OGS yerine HGS gişesinden yanlışlıkla geçmek sandığınızdan daha sık yaşanıyor. Peki yanlış gişeden geçtiğinizde ne oluyor? Trafik cezası mı geliyor yoksa kendi geçiş sisteminizden ödüyorsunuz?

Köprü ve otoyol ücretlerine yeni zam gelmişken bir de yanlış gişeden geçmek canınızı sıkabilir. Böyle durumlarda hayatta olmayanlara bile HGS cezası gelebildiğini hatırlayıp çok da tadınızı kaçırmayın deriz. Yanlış gişeden geçerseniz yapabileceklerinizi hemen aktaralım.

HGS ile OGS’den geçme cezası nedir?

hgs ogs

İster OGS kullanıcısı olun ister HGS kullanıcısı olun, yanlış gişeden geçince HGS cezası veya OGS cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yanlış gişeden geçmek kaçak geçiş olarak sayılıyor ve plakaya geçiş ücretinin 11 katı ceza yazılıyor. Eğer köprüden kaçak geçiş yaptıysanız gelecek olan ceza en az 52.25 TL.

Eğer ceza ödemek istemiyorsanız yapmanız gereken tek bir şey var o da yeni bir  HGS/OGS üyeliği satın almak.

Yeni HGS veya OGS üyeliği ne kadar?

Eğer OGS kullanıyorsanız ve yanlışlıkla HGS’den geçtiyseniz yeni bir HGS cihazı alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz. Bunun aynısını tersi durum için de söyleyebiliriz. HGS kullanıyorken OGS’den geçtiyseniz OGS cihazı almanız, ceza ödemenizi engeller. Tabi ki bunu yanlış geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde yapmalısınız. Eğer 15 gün içinde yapmazsanız maalesef ceza ödemek zorunda kalacaksınız.

Yeni HGS üyeliği almak size maksimum 15 TL maliyet çıkaracaktır. Yeni OGS üyeliği ücreti ise çeşitlilik gösterse de 50 TL ile 90 TL arasında bir maliyet çıkaracaktır. Ama her iki geçiş sistemini kullanmanın size büyük bir avantajı olacaktır.

Hem HGS Hem OGS kullanılabiliyor mu? 

hgs sorgulama

Hem HGS hem OGS cihazı kullanmanızı engelleyecek bir durum söz konusu değil. HGS ve OGS arasında küçük farklılıklar olsa da aynı sistemle çalışıyorlar. Tahmin ettiğinizden daha fazla kişi HGS ve OGS’yi beraber kullanıyor. Sadece geçtiğiniz gişenin parasını ödüyorsunuz ve en büyük avantajı trafikte bekleme olasılığının en aza düşmesi.

Özellikle köprü trafiğinde şahit olmuşsunuzdur. HGS gişesinde araç kuyruğu varken OGS gişesi bomboştur. Veya tam tersi. Eğer her iki cihaza sahipseniz boş olan geçiş sistemini kullanarak trafikten kurtulabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar