Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

HGS ve OGS'nin farkı ne, hangisi daha ucuz?

HGS ve OGS arasındaki farklar neler? HGS ve OGS fiyatları farklı mı? Hangisi daha kullanışlı ve ucuz? sorularının yanıtlarını bu yazıda okuyun.

Köprü ve otoyollarda HGS sisteminin kullanılmaya başlamasıyla ücretli geçişlerde para verme ve dur kalk sistemi kalktı. Ama eski sistemden kalma OGS hala devam ediyor. Bu da insanların aklında bir soru işareti uyandırıyor.

hgs

HGS ve OGS arasında fiyat farkı var mı?

İlk olarak şunu söylemek gerek ister HGS kullanın ister OGS kullanın, ücretli geçişlerde ödeyeceğiniz ücret aynı. Köprü geçişinde HGS ile ödediğiniz miktar, OGS ile ödemiş olsaydınız da aynı kalıyor.

Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü geçici bir süre için OGS geçişlerinde %20 indirim uyguluyor. Bu indirimin ne zamana kadar devam edeceği bilinmiyor.

İndirimin ilk başta %25 olduğu ve sonra %20’ye düştüğüne bakılırsa yakında kaldırılması da mümkün olabilir. Bu nedenle OGS şimdilik daha karlı diyebiliriz.  HGS ile OGS arasındaki asıl ücret farkı ise ilk alımda gerçekleşiyor.

ogs

OGS Hangi Bankalardan Alınır, OGS Ücreti Nedir?

OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, başta PTT olmak üzere anlaşmalı bankalardan satın alınabilir. Bu bankalar; Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Deniz Bank ve Garanti Bankasıdır. OGS alımı için başvurduğunuz bankadan bir OGS cihazı almanız gerekir.

OGS cihazı fiyatı bankadan bankaya değişiklik gösterse de 40 TL ile 60 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bankalar bazı dönemlerde kampanyalar düzenleyip OGS cihazlarını ücretsiz de vermektedirler. OGS cihazlarının ayrıca garanti süreleri vardır. Bu süreler sonunda OGS cihazları bankalar tarafından değiştirilir. OGS cihazının garanti süreleri bankalar tarafından belirlenir.

hgs ogs farkı

HGS Nerden Alınır, HGS Ücreti Nedir?

HGS sistemi 2012 yılından beri kullanılıyor. OGS sisteminden daha hızlı olmasına rağmen, HGS gişelerindeki yoğunluk araçların geçmesini yavaşlatmaktadır. HGS kart ve etiket olarak iki farklı şekilde kullanılıyor. HGS etiketinin ücreti 5 TL, HGS kartının ücreti ise 15 TL’dir. PTT ve bankalardan alınabilen HGS, bazı kampanyalar dahilinde bankalar tarafından ücretsiz de verilebilmektedir.

HGS ve OGS Arasındaki Fark

HGS ve OGS arasındaki fark; OGS alımının biraz daha zahmetli ve HGS’ye göre pahalı olmasıdır. OGS cihazı bozulduğu veya kaybolduğunda tekrar başvurulur ve tekrar depozito verilip alınması gerekir. HGS ise ilk alımda çok daha ucuz ve alması daha kolaydır. Hızlı Geçiş Sistemindeki etiket problemini de göz önüne bulundurmak gerekmektedir.

Bir diğer fark ise OGS geçişlerinin %20 indirimli olmasıdır. Bu indirimin ise ne zamana kadar süreceği belli değil.

hgs sorgulama

Hangisi Daha Avantajlı? HGS mi, OGS mi?

OGS’nin mi yoksa HGS’nin mi daha avantajlı olduğu bir tartışma konusu. Eğer HGS gişelerindeki yoğunluğa bakarsak OGS’nin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu da başka bir sorunu ortaya çıkartır. OGS cihazı almak pahalı ve zahmetlidir. Ayrıca OGS bakiyenizi devamlı kontrol etmezseniz sürpriz cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz eğer günlük olarak gişelerden ücretli geçiş yapıyorsanız OGS gişelerinin HGS gişelerine göre daha sakin olması ve %20 indirimli olması size büyük avantaj sağlar. Ama sık sık ücretli geçiş yapmıyorsanız HGS size daha ekonomik olacaktır.

Ayrıca HGS sorgulama, bakiye yükleme ve ceza sorgulamaişlemlerini internet üzerinden yapabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar