"Havaray" minibüsleri bitirmeye geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projelerinden biri de “ Havaray”.  Mevcut yapı bozulmadan, yolcuların havadan taşınacağı sistemle 47 km’lik 10 farklı hatta yaklaşık 200 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Havaray, havada bir proje değil

Havaray projesinin etüt çalışmaları için ilk ihale önümüzdeki ay gerçekleşecek. Havaray havada kalan bir projeye benzemiyor, hangi semtlerden geçeceği bile büyük oranda belirlenmiş.

Havadan metro ve metrobüsle beraber

Havaray hatlarından 4’ü Anadolu yakasında, 4’ü de Avrupa yakasında olacak. Yerden yüksekte konumlandırılacak sütunlar üzerinde hareket edecek olan Havaray, böylece akan trafiği engellemeyecek.

Metro ve metrobüsle de entegre çalışması planlanan Havaray’ın özellikle şu anda daha çok minibüsle sağlanan kısa mesafeli ulaşımı rahatlatması amaçlanıyor.

Havaray ile indi-bindi 2 dakika

Havaray sonrası minibüs hatlarının kaldırılmasının gündeme gelmesi bekleniyor.  Havaray ile duraklar arası yolculuk ise nerdeyse bir “indi-bindi” süresi, tam 2 dakika olacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar