Havaray için düğmeye basıldı

İstanbul’da mevcut ulaşım yapısı bozulmadan yolcuların havadan taşınmasını sağlayacak sistem “Havaray”, havada kalan bir proje olmaktan kurtuldu. Havaray için ilk adım Tuzla’da atıldı, 5 km’lik ilk etap 2 Şubat 2015’te ihaleye çıkacak.

Havaray’ın ilk güzergahı nerelerden geçiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 havaray projesinden biri olan Tuzla Havarayı, metro ve Marmaray ile kesişecek.  Hatboyu Caddesi’nde, Tuzla Belediyesi önünden başlayacak hat, Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale Spor Kompleksi,  Vatan Caddesi, Piyade Okulu Lojmanları’ndan Şehitler Cd.’ne uzanarak sahile ulaşacak. Tuzla sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi beklenen Viaport Marin AVM, Metro ve Marmaray bir noktada birleşmiş olacak.

İstanbul’da 8 farklı Havaray hattı çalışacak

Toplamda 47 km ile hizmet vereceği söylenen Havaray’da 4’ü Avrupa’da, 4’ü Anadolu’da  olmak üzere 8 farklı güzergah olacak.  Bu güzergahlar şöyle; Beyoğlu-Şişli (5,8 kilometre), Zincirlikuyu-Beşiktaş-Sarıyer (4,5 kilometre), 4. Levent -Gültepe-Çeliktepe-Levent (5,5 kilometre), Ataşehir-Ümraniye (10,5 kilometre), Sefaköy-Kuyumcukent -Havaalanı (7,2 kilometre), Maltepe-Başıbüyük (3,6 kilometre), Kartal Sahil-D 100-Tuzla (5 kilometre) ve Sabiha Gökçen Havalimanı-Intercity İstanbul Park (7,7 kilometre).

Havaray ilk duyurulduğunda minibüs hatlarının kaldırılmasının gündeme geleceği konuşuluyordu. Bu konuda henüz yeni bir açıklama yapılmadı.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar