Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Gurbetçiler dikkat: Bayramda aracınızın yarı fiyatı ceza ödemeyin!

Eğer kendi aracınızla yurtdışından arabayla Türkiye’ye seyahat ediyorsanız, özellikle de Bayram Tatili için Türkiye’ye gelmeyi planlıyorsanız gümrük ve trafik mevzuatında sık sık yapılan değişiklikler sizi de mağdur edebilir. Yasaya göre araba ile Türkiye’ye kim giriş yapmışsa aracı sadece o kişi kullanabiliyor. Hele bir de ülkeye getirdiğiniz yabancı plakalı aracı Türkiye’de bırakarak ‘gümrük beyansız’ şekilde ülkeden çıkarsanız, çok ağır cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’de en uygun fiyatla araç kiralayın!

Çoğu kişinin habersiz olduğu bu yeni mevzuata göre araç sahibinin en yakınları dahi aracı kısa süre için de olsa ülkede hiçbir şekilde kullanamıyor. Ülkeye giriş yaparken araçta sürücünün anında da bulunan kişi dahi aracı kullanma hakkına sahip değil. Yeni gümrük mevzuatına göre Türkiye’ye giriş yapan aracı, sadece gümrükte tescilli sürücü kullanabiliyor. Arabanın başkaları tarafından kullanıldığı tespit edildiği takdirde araç bedelinin yüzde 20’si oranında olağanüstü yüksek bir ceza ödemek zorunda kalınabiliyor.

Araç Türkiye’de bırakılacaksa mutlaka bildirilmeli

Bir diğer önemli konu da Türkiye’ye aracınızla gelip, araçsız dönmeye karar verirseniz yaşanıyor.  Bu nedenle aracı Türkiye’de bırakacaksanız aracı mutlaka gümrüğe teslim edip gerekçesini bildirmeniz gerekiyor. Aracı ancak Türkiye’ye getiren kişi tekrar çıkarabiliyor.

Türkiye’ye seyahat eden vatandaşların çoğu bu mevzuattan habersiz olunca ağır cezalar ödemek zorunda kalıyorlar. Polis, bu durumdaki araçları tespit ettiği takdirde hemen el koyuyor ve aracın değerine göre yarı fiyatına kadar ceza kesebiliyor. Bu ceza ödense bile bir sürü bürokratik işlem ve günlerce uğraştıktan sonra araç ancak gümrükten teslim alınabiliyor. Gümrükteki teslim aşamasına kadarki masraflardan söz etmiyoruz bile.

Trafik cezası sorgulama, kredi kartıyla internetten ceza ödeme

Yeni Gümrük Kanunu’na göre aracı yurtdışına çıkarırken ya da bir gümrük idaresine teslim ederken bilgisayardaki giriş kaydının kapatılması ve pasaporttaki “taşıt vardır” kaşesinin iptal edilmesi gerekiyor.

Yabancı Plakaya 74 bin TL Para Cezası!

Cihan’ın haberine göre Bükreş’te ikamet eden bir Türk işadamı da yeni Gümrük Mevzuatı nedeniyle mağduriyet yaşayanlardan. Arazi aracıyla Türkiye’ye giden Türk vatandaşının aracı için gümrükte büyük oğlu adına giriş yapılmış. Küçük oğlunun acil bir ilaç için kısa süreli eczaneye gitmesi gerektiğini anlatan işadamı, yolda polisler tarafından durdurulan araca yeni gümrük mevzuatı gereği el konulduğunu aktarmış. İşadamı, aracın fiyatını tespit ettirerek bedelinin yüzde 20’sini ceza olarak ödemek zorunda kalmış. Arabasının işlemlerinin devam ettiğini belirten işadamı, yaşadığı bürokratik işlemler nedeniyle büyük sıkıntılar çektiğini anlatmış.

Araçla Türkiye’ye gittikten sonra arabayı Türkiye’de bırakarak “gümrük beyansız” çıkış yapan Bükreş’teki başka bir Türk vatandaşına da 74 bin TL ceza kesildiği öğrenildi. Gurbetçi vatandaşlarımızı oldukça zor durumda bırakan bu yasaların bir an önce değişmesini ümit ediyoruz.

Türkiye’de kalacağınız süre boyunca eğer yakınlarınızın araç kullanmaya ihtiyacı olursa sadece İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa gibi büyük şehirlerde değil, Türkiye’nin her yerinden online olarak en uygun fiyatlarla Tasit.com üzerinden kolayca ve güvenle araç kiralama yapabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar